Straightener design and analysis for air conditioning system air distribution ducting of a rotorcraft
Helikopter iklimlendirme sistemlerindeki hava dağıtım kanalları için akış dünleyicisi tasarımı ve analizi
- Tez No: 825910
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUNİR ELFARRA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Helikopter iklimlendirme sistemleri yolcular ve kabin görevlileri için termal olarak konforlu ortam sağlamayı amaçlamaktadır. Havacılık standartlarına göre, tüm uçuş fazları süresince, sürekli minimum gerekli olan taze hava miktarı kadar hava sağlanması gerekmektedir. Sistemler, kullanılan iklimlendirme sistemi yöntemine ve hava aracı üzerindeki yerleşimine bağlı olarak bir çok ekipman ve hava kanal paketlerinden oluşmaktadır. Bu sisttemler en az bir adet fandan ve alçak basınç hava dağıtım kanallarından içerir. Hava kanalları uzun rotalamalara, değişken kesit alanlarına ve çap değerlerine sahiptir. Fanlar, rotor ve stator olmak üzere iki bölümden oluşur. Stator, akış düzenleyicidir. Fakat, stator helikopterlerdeki hava kanallarındaki akışı düzleştirme konusunda verimli değildir. Bu yüzden, kokpit hava dağıtım kanalında uniform akış dağılımı sağlamak için akış düzenleyicisi kullanılır. Akış düzenleyiciler için tanımlanmış zanker, fin, vortab gibi bir çok farklı tiplerinin olmasına ragmen akış düzenleyiciler hava dağıtım kanalların rotasına bağlı olarak tasarlanır. Bu çalışmada, helikoptere entegre edilmiş ve kullanılan hava dağıtım kanalları, tüm hava çıkışlarından özdeş hava debisi sağlamak amacıyla, akış düzenleyiciler kullanılarak geliştirilmiştir. İlk olarak, deneysel olarak farklı fan hızlarında, herbir hava çıkışındaki hız değerleri ölçülmüştür. Testlerde kullanılan geometri üç boyutlu ortamlar oluşturulmuş ve StarCCM+ aracılığı ile modellenmiştir. Sonrasında, üç boyutlu programlar aracılığı ile yeni akış düzenleyiciler tasarlanmış ve hesaplamalı akışkanlar mekaniği kullanılarak hesaplamalar yapılmıştır. Bu hesaplamaların sonucları karşılaştırılmış ve bir akış düzenleyicisi tasarımı önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Rotorcraft Air Conditioning System aims to provide a comfortable thermal environment for the crew and the passengers. According to aviation standards, the minimum required amount of fresh air for crew and passengers shall be provided to cockpit and cabin zones during all flight phases. The systems consist of many equipment and air distribution ducting package that varies depending on the air conditioning methods, and installation location on the rotorcraft. They include at least one fan and low-pressure air distribution ducting. Air ducts have long routing, variable cross sections, and diameter values. The fans consist of two sections, rotor and stator. The stator straightens the flow. However, they are not sufficient to smooth the airflow in the rotorcraft air distribution ducting system. Therefore, the airflow straighteners are used to provide uniform air distribution in the cockpit air distribution ducting. The straighteners are designed depending on the air distribution ducting routing, although there are identified many different types like zanker, fin, vortab for them. In this study, the air distribution ducting, installed and has been used in the helicopter, is improved by using the airflow straighteners to provide equivalent air mass flow rate from all air outlets. Initially, air velocity values on each air outlet are measured as experimental at different rotational fan speeds. Tested air distribution ducting is created and simulated by using Star CCM+. Then, the new straighteners are designed via 3-D programs and the calculations are utilized using computational fluid dynamics (CFD). Results of all CFD studies are compared and one straightener design is suggested for the rotorcraft.