Doğum şeklinin, doğum memnuniyetine ve doğum sonu annelik davranışına etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of mode of birth on birth satisfaction and postpartum maternal behavior
- Tez No: 825926
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU GÖZÜYEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Doğum Şeklinin, Doğum Memnuniyetine ve Doğum Sonu Annelik Davranışına Etkisinin Belirlenmesi Bu araştırma, doğum şeklinin, doğum memnuniyetine ve doğum sonu annelik davranışına etkisinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yürütülmüştür. Araştırma 15 Kasım 2021-15 Mayıs 2022 tarihleri arasında, T.C. Sağlık Bakanlığı Mut Devlet Hastanesinde doğum yapan postpartum 336 kadın ile yapılmıştır. Araştırmanın evrenini ilgili hastaneye başvuran ve doğum yapan kadınlar oluşturmuştur. Örneklem sayısı G*power 3.1.9.6 programı kullanılarak priori power analizi ANOVA (tek yönlü) yaklaşımıyla hesaplanmıştır. Verilerin toplanmasında,“Kişisel Bilgi Formu”,“Vajinal Doğumda Anne Memnuniyetini Değerlendirme Ölçeği”,“Sezaryen Doğumda Anne Memnuniyetini Değerlendirme Ölçeği”ve "Doğum Sonrası Ebeveynlik Davranışı Ölçeği' ölçekleri kullanılmıştır. Veriler yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Veriler, IBM SPSS Statistics 24.0 programında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Determination of the Effect of Mode of Birth on Birth Satisfaction and Postpartum Maternal Behavior This descriptive study was conducted to determine the effect of the mode of birth on birth satisfaction and postpartum maternal behavior. The study was conducted between November 15, 2021, and May 15, 2022, with 336 postpartum women who gave birth at the Ministry of Health Mut State Hospital. The population of the study consisted of women who applied to the relevant hospital and gave birth. The sample size was calculated by a priori power analysis ANOVA (one-way) approach using G*power 3.1.9.6 software.“Personal Information Form”,“Scale for Assessment of Maternal Satisfaction in Vaginal Delivery”,“Scale for Assessment of Maternal Satisfaction in Cesarean Delivery”and“Postpartum Parenting Behavior Scale”scales were used to collect the data. Data were collected through face-to-face interviews. The data were analyzed in IBM SPSS Statistics 24.0 software.