İn vitro fertilizasyon tedavisi sonrası gebe kalan hastalarda serum AMH seviyesi ile abortus ilişkisi
Relationship between serum AMH level and miscarriage in patients WHO became pregnant after in vitro fertilization treatment
  1. Tez No: 655164
  2. Yazar: PINAR KARAÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR DİLBAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışmada in vitro fertilizasyon (İVF) tedavisi sonrası gebe kalan kadınlarda abortus ile Anti müllerian hormon (AMH) düzeyi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi İVF Kliniği'nde Ocak 2014 - Ocak 2020 arasında İVF tedavisi sonrası gebe kalan hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Tedavi öncesi serum AMH düzeyi ölçülmüş olan toplam 376 hasta çalışmaya dahil edildi. Uterin anomali veya malformasyonu olanlar, polikistik over sendromlu hastalar ve 40 yaşından ileri olanlar çalışma dışı bırakıldı. Hastaların yaş, İVF endikasyonları, vücut kitle indeksleri, toplanan oosit sayısı, matür oosit sayısı, embriyo transfer sayısı, gebelik sonuçları (abortus) ve serum AMH düzeyleri, hasta dosyaları ve otomasyon sisteminden elde edildi. Hastalar serum AMH düzeylerine göre grup I (≤1,6 ng/mL), grup II (1,61-5,6 ng/mL) ve grup III (>5,6 ng/mL) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Oluşturulan grupların demografik, klinik, obstetrik, siklus özellikleri ve abortus oranları karşılaştırıldı. Aynı karşılaştırmalar 34 yaş altı ve üstü hastalarda ayrıca yapıldı. Bağımsız kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında ki-kare ve Fisher'in Exact testi kullanıldı. Bulgular: Çalışma grubuna alınan 376 hastanın ortanca yaşının 30 (19-39) ve en sık İVF endikasyonunun açıklanamayan infertilite olduğu tespit edildi (%34,6). Toplam 79 (%21) hastada abortus saptandı. Grup I (n:164), grup II (n:153) ve grup III (n:59) vücut kitle indeksi, obstetrik öyküleri ve uygulanan siklus sayıları açısından benzer bulundu. Abortus oranları, grup I, grup II ve grup III'te sırasıyla %23,8, %19,6 ve %16,9 olarak tespit edildi ve gruplar arasında abortus açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Aynı analizler 34 yaş altı ve üstü olmak üzere iki alt grupta tekrarlandı ve abortus oranları açısından fark tespit edilmedi. Toplanan oosit sayısı ve matür oosit sayısı, grup II ve grup I'e oranla, grup III'te daha yüksek saptandı. Grup II'nin toplanan oosit ve matür oosit sayıları grup I'e oranla daha yüksek olarak bulundu. Sonuç: İn vitro fertilizasyon tedavisi sonrası gebe kalan kadınlarda ölçülen serum AMH düzeyi ile abortus arasında herhangi bir ilişki saptanmadı. Genç ve ileri yaş hasta gruplarında da benzer şekilde grup I, grup II ve grup III'te saptanan abortus oranları arasında herhangi bir fark tespit edilemedi. Serum AMH düzeyi ile abortus ilişkisinin araştırıldığı çalışmalarda farklı sonuçların bulunması nedeniyle randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç olduğu kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the relationship between abortion and anti-mullerian hormone (AMH) levels in women who became pregnant after in vitro fertilization (IVF) treatment. Patients and Methods: Patients who had a clinical pregnancy after IVF treatment between January 2014 and January 2020 at the IVF Clinic of Health Sciences University Etlik Zübeyde Hanım Gynecology Training and Research Hospital were retrospectively evaluated. A total of 376 patients those serum AMH levels were recorded before IVF treatment were included in the study. Patients with uterine anomalies or malformations, those over 40 years of age, and patients with polycystic ovary syndrome were excluded from the study. Age, causes of infertility, body mass indexes, number of oocytes retrieved, mature oocyte count, number of embryo transfer, pregnancy outcomes (abortion), serum AMH levels were obtained from the patient files, and hospital automation system. The patients were divided into three groups according to their serum AMH levels as group I (1.6 ng / mL), group II (1.61-5.6 ng / mL), and group III (> 5.6 ng / mL). The groups were compared in terms of demographic, clinical, obstetric, İVF cycle characteristics, and abortion rates. In addition, the same comparisons were made in patients under 34 years of age and above. Chi-square and Fisher's Exact tests were used to compare independent categorical variables. Results: The median age of 376 patients included in the study was 30 (19-39) and the most common IVF indication was found to be unexplained infertility (34.6%). Abortus was detected in 79 (21%) patients in total. Group I (n: 164), group II (n: 153) and group III (n: 59) were found to be similar in terms of body mass index, obstetric histories and number of cycles applied. Abortion rates in group I, group II and group III were 23.8%, 19.6% and 16.9%, respectively, and there was no statistically significant difference. The same analyzes were repeated in two subgroups under 34 years of age and above, and no difference was found in terms of abortion rates. The number of oocytes retrieved and the number of mature oocytes were higher in group III compared to group II and group I. The numbers of retrieved and mature oocytes in group II were higher than in group I. Conclusion: No relationship was found between serum AMH level and abortion in women with clinical pregnancy after IVF treatment. Similarly, no difference was found between the abortion rates observed in group I, group II, and group III in young and elderly patients. It was concluded that randomized controlled trials are needed because of the conflicting results in studies investigating the relationship between serum AMH levels and abortion.