Kur'ân'da 'Alîm Bi-zâti'Ssudûr' tabiri -konulu tefsir araştırması-
الآيات التي ورد فيها قوله تعالى (عليم بذات الصدور) دراسة موضوعية تحليلية
  1. Tez No: 826015
  2. Yazar: JAMEEL NAJI MOHAMMED AL-RAWE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM HANEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırma، -Cenâb-I Hakk'ın buyruğunun bildirildiği âyetler (Göğüslerin mahiyetini bilmek)- başlıklı bir tefsir risalesini ele almış ve araştırmacının birinci bölümde mesaj terimlerinin (ayet، gül) tanımından bahsetmiştir. ، ilim، nefs ve göğüs) ve göğüslerin mahiyeti (nefs، göğsün mahiyeti) ikinci bölümde ise araştırmacı، Cenâb-I Hakk'ın (Göğüslerde bilmek) sözünün geçtiği âyetleri ele almıştır. Zikredilmiş ve müminlerin zikrine ilişkin üç âyet vardır: Zümer sûresi âyeti، Maide sûresi âyeti ve Hadid 6. Âyet Üçüncü sûreye gelince، Hz. Münafıklardan bahsetmekle ilgili dört ayet vardır، İmran Suresi 119. Ayet، Al-I İmran Suresi 154. Ayet، Teğabün Suresi 4. Ayet ve Enfal Suresi 43. Ayet. Dördüncü bölümde ise، Ehl-I Kitap ve müşriklerden kâfirlerin zikredilmesi ile ilgili beş âyet toplamıştır: Hud Suresi'nden âyet، Lokman Sûresi'nden 23. Âyet، üçüncüsü، 38. Âyet. Fatır Suresi، Şura Suresi 24. Ayet ve Mülk Suresi 13. Ayet.Araştırma، okuma، tefekkür ve tefsirde birçok güvenilir kaynağa erişim yeteneği، anlayışı ve çalışması ölçüsünde güzel bir çaba، Kur'an ilimleri، dil، edebiyat، hadis، fıkıh، şiir mecmuaları، garip sözler، ince ifadeler، okuyucunun faydalanacağı bu mütevazi çabayla ortaya çıkmak، içinde bir açıklama bulacağı gibi. Bu ayetler، vesileleri، nüzul sebepleri ve tanımları، edebî ve grafik mezhepleri، genel anlamı، içerdiği hükümler، neshedilmiş ve neshedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research dealt with a treatise on interpretation، which is titled - The verses in which the Almighty's saying is stated (Knowing of the essence of the breasts) - and the researcher mentioned in the first chapter the definition of the message terms (verse، roses، knowledge، the self، and the chest) and the essence of the breasts، (the self، the essence of the chest As for the second chapter، the researcher dealt with the verses in which the Almighty's saying (Knowing in the breasts) was mentioned، and they were related to the remembrance of the believers، which are three verses: the verse from Surat Al-Zumar، the verse from Surat Al-Ma'idah، and verse 6 Al-Hadid. As for the third chapter، he had talked about There are four verses related to mentioning the hypocrites، verse 119 of Surat Imran، verse 154 of Surat Al-Imran، verse 4 of Surat Al- Taghabun، and verse 43 of Surat Al-Anfal. Al-Shura، and verse 13 from Surat Al-Mulk. A good effort to the extent of his ability، understanding، and study of research، reading، reflection، and access to a lot of reliable sources in interpretation، the sciences of the Qur'an، language، literature، hadith، jurisprudence، collections of poetry، strange words، and subtle expressions، to come out with this modest effort that the reader will benefit from، as he will find in it an explanation of these verses، their occasions، and the reasons for their revelation. And its definitions، its literary and graphic sects، its general meaning، the rulings contained therein، and its abrogated and abrogated.