Using computers in blended-learning methods in contemporary Iraqi art education
Çağdaş Irak sanatında harmanlanmış öğrenme yöntemlerinde bilgisayar kullanımı
  1. Tez No: 826123
  2. Yazar: RANA ABDULRAZZAQ ATTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSOY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Araştırma, çağdaş Irak sanat eğitiminde harmanlanmış öğrenme yönteminin kullanılmasının avantaj ve dezavantajlarını incelemektedir. Temel amaç, bu tür bir öğrenme yönteminin etkililiğini sorgulamaktır. Araştırma, öğrenciler tarafından üretilen sanat eserlerinin temel özelliklerini belirlemek amacıyla Irak'taki Diyala Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nden örnek bir öğrenci grubu üzerinde yürütülmüştür. Araştırma, sanat öğrencileri tarafından çağdaş sanat eserleri üretmek için kullanılan harmanlanmış öğrenme yöntemlerinde bilgisayar kullanımının önemli etkilerini göstermeye çalışmaktadır. Çalışma ayrıca, harmanlanmış öğrenmenin öğrencilerin becerilerinin geliştirilmesi, yeteneklerinin artırılması ve Irak üniversitelerindeki güzel sanatlar fakültesi öğrencileri tarafından çağdaş tarzlarıyla karakterize edilen sanat eserleri üretmek için farkındalıklarının artırılması üzerinde bir etkisi olduğunu belgelemeye çalışmaktadır. Harmanlanmış öğrenme yoluyla öğrenciler tarafından üretilen seçilmiş sanat eserlerinin örnek ve modellerinin betimsel analizi yoluyla, eserlerin bilgisayar kullanılarak gerçekleştirilme biçiminde bir gelişme olduğu tespit edilmiştir. Bu durum, biçim ve içerik açısından sanat eserinin üretimine açıkça yansımaktadır.
Özet (Çeviri)
The research examines the advantages and disadvantages of using blended learning in contemporary Iraqi art education. The main aim is to question the effectiveness of this type of learning method. The research was conducted on a sample group of students from the Faculty of Fine Arts at Diyala University in Iraq to identify the main characteristics of the artworks produced by the students. The research attempts to show the significant effects of the use of computers in blended learning methods used by art students to produce contemporary artworks. The study also attempts to document that blended learning has an impact on the development of students' skills, improving their abilities and raising their awareness to produce works of art characterised by their contemporary style by students of fine arts faculties in Iraqi universities. Through the descriptive analysis of samples and models of selected artworks produced by students through blended learning, it was found that there is a development in the way the works are executed using the computer. This is obviously reflected in the production of the artwork in terms of its form and content.