Değişim yönetiminde çalışan algısı: Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü örneği
Employee perception in change management: The case of Sakarya Youth and Sports Provincial Directorate
  1. Tez No: 826130
  2. Yazar: YEŞİM SIĞIRTMAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada spor yöneticilerinin gençlik ve spor il müdürlüğü çalışanlarının değişime karşı tutumları ve değişime karşı hazır olma durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde görev yapan tesadüfi örneklem yöntemiyle seçilen 248 spor yöneticisi oluşturmuştur. Araştırmada nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmada üç veri toplama aracı kullanılmıştır. Birincisi demografik bilgi formu olup araştırmacı tarafından literatür incelemesine göre oluşturulmuş ve uzman görüşüne göre son hali verilmiştir. İkincisi Kondakçı, Zayim ve Çalışkan (2013) tarafından geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılan Değişime Hazır Olma Ölçeği (DHOÖ), üçüncüsü Seren (2005) tarafından geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılan Değişime Karşı Tutum Ölçeği (DKTÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde, veriler normal dağılım gösterdiği için parametrik testlerden Anova, T-testi ve ilişkiyi belirlemek amacıyla korelasyon analizinden faydalanılmıştır. Araştırma sonunda elde edilen bulgulara göre, cinsiyet değişkenine göre değişime karşı hazır olma ile değişime karşı tutum puanlarında anlamlı fark bulunamamıştır(p>0,05). Araştırmaya katılan spor yöneticilerinin yaş gruplarına göre değişime karşı hazır olma alt boyutlarından bilişsel, duygu ve niyet boyutlarında grupların ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık vardır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the relationship between the attitudes of sports managers towards change and their readiness for change of youth and sports provincial directorate employees. The sample of the study consisted of 248 sports managers selected by random sampling method working within the Sakarya Provincial Directorate of Youth and Sports. Quantitative research methods were used in the study. Three data collection tools were used in the study. The first one is the demographic information form, which was created by the researcher according to the literature review and was finalized according to the expert opinion. The second one is the Readiness for Change Scale (RCS), the validity and reliability of which was studied by Kondakçı, Zayim, and Çalışkan (2013), and the third, the Attitude Towards Change Scale (ATCS), the validity and reliability of which was studied by Seren (2005). In the analysis of the data, since the data showed normal distribution, parametric tests Anova, T-test and correlation analysis were used to determine the relationship. According to the findings obtained at the end of the research, no significant difference was found in the scores of readiness for change and attitude towards change according to the gender variable (p>0.05). There is a statistically significant difference between the averages of the groups in the cognitive, emotion and intention dimensions of the sub-dimensions of readiness for change according to the age groups of the sports managers participating in the research.