Psikolojik danışmanların etkili psikolojik danışman nitelikleri, duygusal okuryazarlık düzeyleri ve algılanan ebeveynlik stilleri aralarındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining the effective psychological counselor qualifications, emotional literacy levels and perceived parenting styles relationships between
- Tez No: 826132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFİYE SARICI BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmada psikolojik danışmanların etkili psikolojik danışman nitelikleri, duygusal okuryazarlık düzeyleri, algılanan ebeveynlik stilleri ve alt boyutları aralarındaki ilişkiler incelenmiştir. Ayrıca psikolojik danışmanların etkili psikolojik danışman nitelikleri, duygusal okuryazarlık düzeyleri ve algılanan ebeveynlik stilleri ve alt boyutlarının cinsiyete, öğrenim derecesine, süpervizyon alma durumuna, çalışılan kuruma, deneyime göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Türkiye'nin farklı illerinde ve farklı kamu ve özel kurumlarında halen çalışmakta olan 131'i kadın 77'si erkek olmak üzere 208 psikolojik danışman oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında Etkili Psikolojik Danışman Nitelikleri Değerlendirme Ölçeği (İkiz ve Totan, 2014), Duygusal Okuryazarlık Ölçeği (Palancı vd., 2014), Çocuk Yetiştirme Tutumları Ölçeği (Sümer ve Güngör, 1999) ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız gruplar t testi ve tek yönlü varyans analizi, ANOVA, Pearson korelasyon analiz yöntemi kullanılmış olup anne ve baba ebeveynlik stillerinin duygusal okuryazarlık düzeylerine etkisinde çoklu doğrusal regresyon analiz yöntemi kullanılmış olup gerekli varsayımları belirtilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre psikolojik danışmanların etkili psikolojik danışman niteliklerinin cinsiyete, öğrenim derecesine, deneyime göre farklılaşmadığı ancak süpervizyon alma, çalışılan kurum türüne göre farklılaştığı bulunmuştur. Etkili psikolojik danışmanlık nitelikleri ile duygusal okuryazarlık düzeyleri arasında yüksek düzeyde ve pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Etkili psikolojik danışmanlık nitelikleri ile ebeveynlik stilleri alt boyutlarından anne kabul/ilgi ve baba kabul/ilgi arasında düşük düzeyde ve pozitif yönde anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Duygusal okuryazarlık ile ebeveynlik stilleri alt boyutları arasındaki ilişkide duygusal okuryazarlık ve alt boyutları ile anne kabul/ilgi ve baba kabul/ilgi alt boyutları puanları arasında zayıf düzeyde ve pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur. Bu sonuçlar alanyazındaki benzer araştırmalar bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships between effective counselor qualifications, emotional literacy levels, perceived parenting styles and sub-dimensions of counselors were examined. In addition, it was examined whether the effective psychological counselor qualifications, emotional literacy levels, and perceived parenting styles and sub-dimensions of the psychological counselors differ according to gender, education level, supervision status, institution, and experience. The study group of the research consists of 208 psychological counselors, 131 women and 77 men, who are still working in different provinces of Turkey and in different public and private institutions. Effective Counselor Qualifications Evaluation Scale (İkiz & Totan, 2014), Emotional Literacy Scale (Palancı et al., 2014), Parenting Styles Questionnaire (Sümer & Güngör, 1999) and Personal Information Form were used in this study. Independent groups t-test and one-way analysis of variance, ANOVA, Pearson correlation analysis methods were used in the analysis of the data, and the multiple linear regression analysis method was used in the effect of parenting styles on emotional literacy levels, and necessary assumptions were specified. According to the results of the research, it was found that the effective psychological counselor qualifications of the counselors did not differ according to gender, education level, experience, but differed according to the type of supervision and the type of institution they worked for. A high and positive significant relationship was found between effective psychological counseling qualifications and emotional literacy levels. A low-level and positive significant relationship was found between effective psychological counseling qualifications and parenting styles sub-dimensions, mother's acceptance/care and father's acceptance/care. In the relationship between emotional literacy and parenting styles sub-dimensions, it was found that there was a weak and positive significant relationship between emotional literacy and sub-dimensions, mother acceptance/attention and father acceptance/interest sub-dimensions. These results are discussed in the context of similar studies in the literature.