Reasons delay completion of construction projects in Iraq
  1. Tez No: 826177
  2. Yazar: LAYTH AL MUSAWI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Irak'ta büyük bir inşaat hareketi var. Ancak birçok sorunu da beraberinde getirdi, bunlardan en önemlisi projelerin öngörülen sürede bitirilememesidir. Proje sürecini ve işlevlerini yerine getirmenin yararına liderlik uygulamalarını benimseyerek ve adayarak zaman iyileştirilmelidir. Araştırma, belirtilen süre içerisinde proje teslim sürecini etkileyen en önemli neden ve faktörlerin belirlenmesini amaçlamaktadır. Araştırmada öncelikle araştırmacılar tarafından bu konuda daha önce yapılmış en önemli çalışmalar ele alınmış, ardından inşaat projesi kavramı, türleri ve detaylarına değinilmiştir. Gecikme sorunlarının nedenlerini içeren bir anket düzenlendi ve zaman planlaması, hedefler ve öncelikler belirleme ve zaman kaybından kaçınma kapsamına ve ayrıca inşaat projelerinin ne ölçüde ertelendiğine bölünmüş (39) paragraf içeren birkaç maddeye ayrıldı. proje başlatma süreci, proje planlama ve proje uygulaması yoluyla tamamlanır ve son olarak proje kapatılır. Buna göre, araştırma örneklemini inşaat projelerinin uygulayıcısı olan 50 Mühendis oluşturmuştur. Anket ayrıca, yanıtlayıcının yaşı ve eğitim düzeyi gibi kişisel bilgilerini de içeriyordu. Anketin ikinci bölümü, projenin başlangıcından sonuna kadar en yaygın gecikme nedenlerini içermektedir. Aynı şekilde yedili Licot ölçekleri anketi yanıtlamak için kullanılmış ve veriler özel analiz yazılımları ile analiz edilmiş ve şu sonuca varılmıştır: yüklenicilerin verimsizliği ve inşaat malzemelerinin yüksek fiyatları. Araştırmacı, en önemlileri, yapı malzemelerinin incelenmesine yönelik prosedürlerin basitleştirilmesi, birkaç kez denetim laboratuvarları kurulması ve yüklenicinin etkinliğinin ve projenin mali olarak belirtilmesinden önce uygulama yeteneğinin değerlendirilmesi olmak üzere çeşitli sonuçlara ve tavsiyelere ulaşmıştır. Kurumlar ve bireyler, görevleri yerine getirirken ortaya çıkabilecek sorunları önlemek için departmanlar arasındaki çalışmaları koordine etmelidir.
Özet (Çeviri)
In Iraq, there is a large construction movement. However, it I accompanied by many problems, the most important of which is the delay in completing projects within the stipulated time. Time should be improved by adopting and dedicating leadership practice to the benefit of performing the project's process and functions. The research aims to identify the most important reasons and factors that affect the project delivery process within the specified period. The investigation initially dealt with the most important previous studies on this subject by researchers, then touched on the concept of construction projects, their types and details. A questionnaire was organized that includes the causes of delay problems and was divided into several items that contained (39) paragraphs divided into the extent of time planning, setting goals and priorities and avoiding time wasters, as well as the extent to which construction projects are completed through the project initiation process, project planning and project implementation, and finally closing the project. Accordingly, the research sample amounted to 50 Engineers being implementers of construction projects. The questionnaire also contained the respondent's personal information such as his age and educational attainment. The second section of the questionnaire contained the most common reasons for delay from the beginning vii of the project until its end. Likewise, seven-way Licot scales were used to answer the questionnaire, and the data was analyzed by special analysis software, and concluded: The most common reasons for delays are delays in laboratory testing of materials, awarding of works to the lowest bidder, financial inefficiency of contractors, and high prices of construction materials. The researcher reached several conclusions and recommendations, the most important of which are simplifying the procedures for examining building materials, establishing inspection laboratories on several occasions, and evaluating the contractor's effectiveness and ability to implement before the project is financially referred. Organizations and individuals should coordinate the work between departments to prevent any problems that may arise while accomplishing tasks.