Investigation of the factors that demotivate eap learners at a foundation university
Akademik İngilizce dersi alan üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerin demotivasyonuna yol açan faktörlerin incelenmesi
  1. Tez No: 826211
  2. Yazar: BAŞAR ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM ÜSTÜN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, bir vakıf üniversitesinde akademik amaçlı İngilizce (EAP) başlığı altında genel İngilizce dersine devam eden, hazırlık eğitimi almamış, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerin demotivasyon düzeylerini araştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, yaş, cinsiyet, lise türü ve üniversite öğrenim yılı gibi demografik değişkenlere bağlı olarak motive olma düzeylerinin farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmektedir. Çalışma, 104 öğrenciden oluşan bir örneklemle veri toplamak için hem bir anketi hem de yarı yapılandırılmış mülakatları kullanarak karma yöntem yaklaşımını benimsemektedir. Veriler SPSS 29 ve içerik analizi ile analiz edilmiştir. Bulgular, içsel, dışsal ve bağlamsal faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklanan motive olmanın karmaşıklığını vurgulamaktadır. Nicel analiz, kız ve erkek öğrenciler arasında motive olma düzeylerinde önemli bir fark olduğunu ortaya koymaktadır ve kız öğrencilerin daha yüksek seviyelerde motive olma bildirdiği görülmüştür. Ancak, öğrencilerin öğrenim yılı veya lise türüne göre istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunmamıştır. Nitel bulgular, öğrencilerin motive olmasını etkileyen beş ana faktörü belirlemiştir: müfredat ve eğitim, öğrenen tutumları ve özellikleri, öğretmen tutumları, öğrenme ortamı ve olanakları, ve kurumsal politikalar ve ders politikaları. Genel olarak, bu çalışma İngilizce dil kurslarında motive olmanın anlaşılmasına katkı sağlamakta ve öğrencilerin dil öğrenme sürecinde karşılaştığı zorluklarla başa çıkmak ve hafifletmek için eğitimciler ve politika yapıcılar için pratik sonuçlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the demotivation levels of junior and senior students enrolled in a general English course at a foundation university in Türkiye, who have not undergone a preparatory class. Additionally, it examines whether demotivation levels vary based on demographic variables, including age, gender, high school type, and university study year. Adopting a mixed methods approach, the research utilizes both surveys and semi-structured interviews to collect data from a sample of 104 students and conducts interviews with 15 participants. The data were analyzed using SPSS 29 and content analysis. The findings highlight the complexity of demotivation resulting from a combination of internal, external, and contextual factors. The quantitative analysis reveals a significant difference in demotivation levels between female and male students, with female students reporting higher levels of demotivation. However, no statistically significant differences are found based on the students' year of study or high school type. The qualitative findings generated five main factors influencing students' demotivation: curriculum and instruction, learner attitudes and characteristics, teacher attitudes, learning environment and facilities, and institutional policies and course policies. Overall, this study contributes to the understanding of demotivation in English language courses and offers practical implications for educators and policymakers to address and alleviate the challenges faced by students in their language learning journey.