Elektronik harp sistemlerinde kullanılan Radar İkaz Alıcı'nın MATLAB'da simülasyonu
Simulation of Radar Warning Receiver used in electronic warfare by using MATLAB program
- Tez No: 826295
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Radar, nesnelerin tespiti, menzili ve konumu için kullanılan elektromanyetik bir sistemdir. Belirli bir dalga formu tipini, yani darbe modülasyonlu sinüs dalgasını ileterek çalışır. Radar, karanlık, pus, sis, yağmur ve kar gibi normal insan görüşüne kapalı olan koşulları görmek için tasarlanabilir. Açısal çözünürlük, algılama aralığı ve Doppler performansı, radarın önemli özellikleridir. Radar İkaz Alıcısı (RWR) sistemleri; konuşlu olduğu platformun görev yaptığı ortamda yayın yapan radarları tespit ederek, mesafe ve yön bilgilerini bulmaktadır. Dijital alıcılar, radar dalga biçimlerinin karakterize edilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Dijital alıcılar, alınan RF dalga formlarını sayısallaştırmak için çok yüksek hızlı örnekleyiciler içeren modern cihazlardır. Sayısallaştırılmış RF örnekleri, bir sinyalin varlığını tespit etmek ve ayrıca genlik, frekans, faz ve varış zamanı gibi parametrelerini ölçmek için dijital sinyal işleme algoritmalarına tabi tutulur. Elektronik Harp kapsamında modern uçaklar genellikle yanlarında bir radar ikaz alıcısı (RWR) taşır. RWR, radar emisyonunu algılar ve radar sinyali uçağa yansıdığında pilotu uyarır. Bir RWR sadece radar emisyonunu tespit etmekle kalmaz, aynı zamanda yakalanan sinyali analiz eder ve sinyalin ne tür bir radardan geldiğini kataloglar. Bu tezin amacı, bir yer gözetleme radarı (yayıcı) ve bir RWR ile donatılmış uçan bir uçak (hedef) içeren bir senaryoyu simule ederek MATLAB programı üzerinden görüntü işleme ve faz dizili anten sistemi araç kutusu ve gerekli sinyal işleme teknikleri yoluyla RWR tarafından yakalanan darbenin parametrelerini ve konumu nasıl tahmin edebileceğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
Radar is an electromagnetic system used for the detection, range and location of objects. It works by transmitting a specific type of waveform, namely the pulse modulated sine wave. Radar can be designed to see conditions that are closed to normal human vision, such as darkness, haze, fog, rain and snow. Angular resolution, detection range and Doppler performance are important features of radar. Radar Warning Receiver (RWR) systems; It finds distance and direction information by detecting the power broadcasting radars on which the platform is deployed. Digital receivers play an important role in the disappearance of the radar waveform. Digital receivers are modern devices that contain very high speed samplers to digitize received RF waveforms. Digitized RF samples are subjected to digital signal processing registers to detect the presence of a signal, as well as information about its electronics such as amplitude, frequency, phase and time of arrival. As part of Electronic Warfare, modern aircraft often carry a radar warning receiver (RWR) with them. The RWR detects the radar emission and alerts the pilot when the radar signal is reflected on the aircraft. An RWR not only detects the radar emission, it also analyzes the captured signal and catalogs what type of radar the signal is coming from. The aim of this thesis is to simulate a scenario involving a ground surveillance radar (emitter) and a flying aircraft (target) equipped with an RWR, and analyze the parameters of the pulse captured by the RWR through the image processing and phased array antenna system toolbox and necessary signal processing techniques via the MATLAB program. and shows you how to predict the location