Kara para aklama üzerine teorik bir inceleme
A theoretical examination on money laundering
- Tez No: 826302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ERGİN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ülkelerin siyasi, sosyal ve ekonomik yapı açısından problemlerinden biri haline gelen kara para aklama faaliyetleri son yıllarda artış göstermektedir. Bu çalışmada kara paranın ekonomik, sosyal ve hukuksal açıdan tanımlanması yapılarak, kısaca tarihinden de bahsedilmektedir. Kara paranın, aklanarak ekonomik sistemlere entegre edilme sürecinde izlenen aşamalardan bahsedilmektedir. Ayrıca bu süreç için dünyada kara para aklayıcılarının kullandıkları tespit edilebilen kara para aklama yöntemleri de izah edilmektedir. Daha sonrasında ülkemizde kara parayla mücadele anlamında hukuksal çerçevede atılan adımlar ve kurulan birimler açıklanmaktadır. Kara paranın miktarsal açıdan tespit edilebilmesi adına geliştirilmiş olan Walker ve Unger Modelleri açıklanmaktadır. Son olarak bu modeller ışığında ülkemizdeki kara paranın boyutunun tespitine ilişkin yapılan çalışmalara da yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Money laundering, which has become one of the problems of the countries, has increased in late years. In this article, by defining the economic, social and legal aspects of illicit money, its history is also briefly mentioned. The stages followed in the entry of illicit money into economic systems by laundering are referred. As well, the detectable money laundering methods used by money laundering around the world for this process are also explained. Later, the legal steps taken and the units established in our country in terms of combating money was explained. The Walker and Unger Models, which were developed to determine the amount of illicit money, are explained. Finally, studies on the determination of the size of illicit(black) money in our country through these models are also included.