Psöriazis vulgaris hastalarında sistemik tedavi öncesi ve sonrası sistemik inflamatuar ve metabolik yük indekslerinin karşılaştırılması: Retrospektif analiz
Comparison of systemic inflammatory and metabolic load indices before and after systemic treatment in patients with psoriasis vulgaris: A retrospective analysis
  1. Tez No: 1016158
  2. Yazar: İREM DİREK TURHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA ÖZTAŞ KARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Psöriazis, sistemik inflamasyonla ilişkili kronik inflamatuar bir deri hastalığı olup metabolik sendrom ile yakın ilişki göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, sistemik tedavi alan psöriazis hastalarında tedavi öncesi ve sonrası dönemde sistemik inflamatuar indeksler (PLO, NLO, SII, SIRI, AISI) ile metabolik yük göstergeleri (VAI, LAP, TyG) arasındaki değişimi değerlendirmek ve farklı tedavi modalitelerinin bu parametreler üzerindeki etkisini karşılaştırmaktır YÖNTEM: Bu retrospektif çalışmaya 156 psöriazis hastası dahil edildi. 18 yaş üzeri, malignitesi, inflamatuar hastalığı ve aktif enfeksiyonu olmayan, veri seti eksiksiz hastalar çalışmaya alındı. Klinik ve laboratuvar verileri hasta dosyalarından elde edildi. Hastalık şiddeti PAŞİ ile değerlendirildi. Metabolik sendrom tanısı Uluslararası Diyabet Federasyonu kriterlerine göre belirlendi. İnflamatuar ve metabolik indeksler laboratuvar verileri kullanılarak hesaplandı. BULGULAR: PAŞİ skorları ile metabolik sendrom varlığı ve klinik tutulum özellikleri arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Tedavi sonrası PLO değerlerinde anlamlı azalma gözlenirken, LAP değerlerinde anlamlı artış tespit edildi. Diğer inflamatuar ve metabolik indekslerde anlamlı değişiklik izlenmedi. Tüm tedavi gruplarında PLO düzeylerinde düşüş gözlenmiş olup, en belirgin azalma IL-17 inhibitörü kullanan hastalarda ve biyolojik ajan değişimi yapılan grupta saptandı. SONUÇ: Sistemik tedaviler psöriaziste inflamasyonu azaltmada etkili olup bu etki özellikle PLO üzerinden belirgin olarak izlenmektedir. Buna karşın metabolik yük göstergelerinden LAP'taki artış, tedavi sürecinde metabolik risklerin devam edebileceğini düşündürmektedir. Bu bulgular, psöriazis yönetiminde yalnızca klinik yanıtın değil, metabolik parametrelerin de yakından izlenmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
AIM: Psoriasis is a chronic inflammatory skin disease associated with systemic inflammation and metabolic syndrome. This study aimed to evaluate changes in systemic inflammatory indices (PLR, NLR, SII, SIRI, AISI) and metabolic load markers (VAI, LAP, TyG) before and after systemic treatment, and to assess the impact of different treatment modalities on these parameters. MATERIALS AND METHODS: This retrospective study included 156 patients with psoriasis. Patients over 18 years of age with complete medical records and without malignancy or active infection were enrolled. Clinical and laboratory data were collected from patient files. Disease severity was assessed using PASI, and metabolic syndrome was defined according to IDF criteria. Indices were calculated based on laboratory parameters. RESULTS: No significant association was found between PASI scores and metabolic syndrome or clinical involvement patterns. A significant decrease in PLR levels and a significant increase in LAP values were observed after treatment. Other indices did not show significant changes. A consistent reduction in PLR was observed across all treatment groups, with the most pronounced decrease in patients receiving IL-17 inhibitors and those switching between biologic agents. CONCLUSION: Systemic treatments effectively reduce systemic inflammation in psoriasis, particularly reflected by a decline in PLR. However, the observed increase in LAP suggests a potential persistence or worsening of metabolic burden. These findings highlight the importance of monitoring metabolic parameters alongside clinical outcomes in psoriasis management.