Comparison of intercultural sensitivity and ethnocentrism level of english teachers working in public and private schools: Sample of Trabzon province
Devlet okullarında ve özel okullarda çalışmakta olan İngilizce öğretmenlerinin kültürlerarası duyarlılık ve etnik merkezcilik seviyelerinin karşılaştırılması: Trabzon ili örneği
- Tez No: 826377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Gelişen teknoloji ve imkânlar sayesinde günümüzde toplum içerisinde farklı kültürel gruplara ait bireyleri gözlemlemek mümkündür. Bu kültürel çeşitlilik içerisinde kültürlerarası etkili iletişim becerilerine sahip olmak büyük önem taşımaktadır. Etnik merzcilikten uzak ve yüksek kültürlerarası duyarlılığa sahip olmak farklı kültürden insanlar ile etkili iletişim kurabilmenin temelini oluşturmaktadır. Kültürlerarası duyarlılık, farklı kültürlerden insanlara karşı önyargısız bir tavır ile yaklaşılmasıdır. Etnik merkezcilik kişinin ait olduğu kültürel grubun değerlerini merkezîleştirmesi olarak tanımlanmaktadır. Gelecekteki toplumların bu becerilere sahip bireylerden oluşması, günümüzdeki eğitim sistemi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle birçok ülkenin eğitim programlarına kültürlerarası iletişimi becerilerini geliştirmeye yönelik hedef ve kazanımlara yer verildiği görülmektedir. Dil ve kültür arasındaki güçlü bağ, her iki unsurun devam eden etkileşimi dil öğrenimi sırasında kültürün de öğretildiğini açıkça göstermektedir. Temel becerilerinin yanı sıra, artık yabancı dil eğitiminde kazandırılmak istenen temel becerilerden biri de kültürel yeterliliktir. Dolayısıyla, yabancı dil öğretmenleri de kendi kültürlerarası iletişim becerileri ve etnik merkezcilik seviyelerini gözden geçirmelidirler. Bu nedenle kültürlerarası duyarlılığı yüksek bireyler yetiştirmek konusunda yabancı dil öğretmenlerinin üstlendikleri rol yadsınamaz bir gerçektir. Bu araştırmanın amacı, Trabzon'da özel okul ve devlet okullarında görev yapmakta olan İngilizce öğretmenlerinin kültürlerarası duyarlılık ve etnik merkezcilik düzeylerindeki farklılıkları ve bu farklılıklara sebep olan etmenleri ortaya koymaktır. Bu çalışma 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılında Trabzon'da özel okul ve devlet okullarında ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde görev yapmakta olan 115 İngilizce öğretmenine uygulanmıştır. Veriler Chen, Starosta (2000) ve Neuliep ve McCroskey (1997) tarafından kültürlerarası duyarlılık ve etnik merkezciliği ölçme amacıyla geliştirilmiş olan iki farklı ölçek aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde ilişiksiz T testi, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre öğretmenlerin kültürlerarası duyarlılık seviyelerinde uluslararası projelere katılım ve hizmet içi eğitim alma durumlarına göre istatistiksel anlamlı fark olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Thanks to the developing technology and opportunities, it is possible to observe individiuals coming from different cultural backgrounds. In this cultural diversity, it is of great importance to have effective intercultural communication skills. Out of ethnocentrism having a good level of intercultural sensitivity forms the basis of effective communication with people from different cultures. Intercultural sensitivity is approaching people from different cultures with an unprejudiced attitude. Ethnocentrism is defined as the centralization of the values of the individual's own cultural group. The formation of societies is directly related to the current education system. For this reason, it is seen that the educational programs of many countries include goals that aim to improve multicultural education and intercultural communication skills. The strong bond between language and culture, the ongoing interaction of both elements clearly show that culture is also taught during language learning. In addition to listening, reading, writing and speaking skills, one of the basic skills to be gained in foreign language education is cultural competence. Therefore, foreign language teachers should also develop their intercultural communication skills and be aware of ethnocentrism. For this reason, the role of foreign language teachers in raising individuals with high intercultural sensitivity is an undeniable fact. The aim of this research is to reveal the differences and factors affecting the levels of intercultural sensitivity and ethnocentrism of English teachers working in private and public schools in Trabzon. This study was applied to 115 English teachers working at primary, secondary and high school levels in private and public schools in Trabzon in 2022-2023 academic year. In this study, the level of intercultural sensitivity and the level of ethnocentrism of English teachers have been examined. Chen, Starosta (2000) and Neuliep, McCroskey (1997) developed the scales to measure intercultural sensitivity scale and ethnocentrism level. The relationship between these levels were examined through two scales developed by Chen and Starosta (2000) and Neuliep and McCroskey (1997). Independent samples T tests, Mann Whitney U and Kruskal Wallis H, were used to analyze the data. Findings of the research showed that there is a statistically significant difference between teachers' intercultural sensitivity levels in terms of their participation in intercultural projects and training sessions.