the administrative reform in Sudan from 1989-2019
Sudan'da İdari Reform 1989'dan 2019'a
  1. Tez No: 826388
  2. Yazar: ALMALAZ SIRALKHATIM IBRAHIM OSMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. SÜHA OĞUZ ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sudan, kıtadaki çoğu ülkenin aksine doğrudan İngiliz, Fransız veya Alman denetiminde bulunmayan önemli bir tarihi deneyime sahip Afrika'nın en büyük ülkelerinden biridir. Söz konusu farklı konum, bir taraftan Sudan kamu yönetiminin farklı bir deneyime sahip olmasına yol açarken diğer taraftan, Al Bashir'in yükselmesine zemin hazırlayan bir dizi politik olayların gerçekleşmesi sonucunu doğurmuştur. Bu çalışma, Sudan'daki idari reformları analiz etme amacını taşımaktadır. Tez, esas olarak, Sudan'da hayata geçen idari reformların yetersiz olduğu ve vatandaşa etkili kamu hizmeti götürme hedefini gerçekleştiremediği varsayımına dayanmaktadır. Sudan, sahip olduğu stratejik konumla birlikte, her ne kadar zengin bir ülke olsa da, beklenen gelişmişlik seviyesine ulaşamamıştır. Bu durum, kamu yönetiminin yanlış yapılanmasından ve yanlış idari reform adımlarından kaynaklanmaktadır. Bu sebeple söz konusu idari reform süreçlerinin analiz edilmesi gerekmektedir. Al Bashir Sudan'da kamu yönetimini biçimlendirirken aslında Sudan bir fırsatlar ülkesi konumundaydı. Ülkedeki mevcut kalkınma kapasitesi tüm gereksinimleri karşılamak için yeterliydi ve hatta diğer ülkelere ihracat yapabilecek kapasite vardı. İşte Sudan bu konumdayken, Al Bashir, tezde analiz edildiği gibi Sudan kamu yönetimini şekillendirdi. Beşir'in 2019'da devrilmesi, Sudan'ın kamu yönetimi sistemini yeniden gözden geçirmeleri için araştırmacıların ve kamu politikası belirleyicilerinin dikkatini Sudan'a çekti. Bu tez, post-kolonyal dönemden 2019'a kadar Sudan kamu yönetimindeki reform süreçlerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında kamu yönetimi, merkezi yönetim, yerel yönetimler ve anayasal reform başlıkları ele alınmıştır. Tez çalışmasında esas olarak, hükümet biçimlerinin yapısal özellikleri ve bu hükümet biçimlerinin idari reformları nasıl etkilediği analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sudan is one of the biggest countries in Africa with a unique historical experience that is different from most of the countries in the continent which were either under the direct control of the British, French or Germans. This means that the public administration of Sudan may have a different historical experience but also a series of political events that led to the rise of Al Bashir, the administrative structure of the country. Moreover, the thesis explains the drivers of the changes in Sudan. The author argues that the reforms in Sudan public administration have been minimal and not yet brought effective delivery services to its citizens. Although it's a rich country with a strategic location, some assume that the main problem is due to the mismanagement and the structures of the public administration, therefore we need to understand the reform that happens and the effect of this reform. Sudan used to look at the land of opportunities; the capacities that exist in the region are more than enough to satisfy the whole needs, even the surplus to other countries. as the president shaped the country's public administration. The overthrow of Bashir in 2019 has put Sudan in the spotlight for researchers and policymakers to relook at Sudan's public administration system. This thesis seeks to examine the reform process of Sudan's public administration from post-colonial time to 2021; it looks at reforms that targeted the central-local government, institutions, and the constitution. The thesis examines the nature of the political regime and how it affected the administrative reform.