Diyabetik hastalarda glans penisin mantar florası ve balanit/ balanopostit etkenlerinin araştırılması
Investigation of fungal flora of the glans penis and the causes of balanitis/balanoposthitis in diabetic patients
- Tez No: 826562
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MACİT İLKİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Üroloji, Microbiology, Urology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Dünya genelinde prevalansı giderek artan diyabetik populasyonunun glans penis örneklerinin incelenmesi ve bu olgularda hem flora hem de mantar balaniti varlığının ortaya konulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Diabetes mellitus (DM) tanısı ile izlenen 151 hasta ile DM tanısı olmayan 50 kişilik kontrol grubundan imprint yöntemiyle alınan glans penis örnekleri modifiye Dixon agar (MDA) ve CHROMagar™ Malassezia (CAM) (Paris, Fransa) besiyerlerine inoküle edildi. Örnekler 32°C'de bir hafta süre ile inkübe edildi. Bulgular: Hastaların yaş dağılımı kontrol ve diyabet gruplarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermedi (p=0.759). Yine gruplar arasında medeni duruma göre farklılık bulunmadı (p>0.999).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to examine glans penis samples from the diabetic population, whose prevalence is increasing worldwide, and to reveal the presence of both flora and fungal balanitis in these cases. Materials and Methods: Glans penis samples taken by the imprint method from 151 patients followed up with the diagnosis of diabetes mellitus (DM), and a control group of 50 people without DM diagnosis were inoculated into modified Dixon agar (MDA) and CHROMagar™ Malassezia (CAM; Paris, France) media. Samples were incubated at 32°C for one week. Results: The age distribution of the patients did not show a statistically significant difference between the control and diabetes groups (p=0.759). Again, there was no difference between the groups according to marital status (p>0.999).