Gayrimenkul pazarlamada satış süresini etkileyen faktörlerin analizi: Bolu ili merkez ilçe örneği
Analysis of the factors affecting time one market in real estate marketing: Central district example of Bolu province
  1. Tez No: 826673
  2. Yazar: ONUR KOYUNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM TANRIVERMİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Gayrimenkul satın almak isteyenlerin aradıkları gayrimenkule nasıl ulaştıkları, pazarlama aracılarının ilan ve reklam yöntemleri, kullandıkları pazarlama tekniklerinin analizi ve hangi stratejilerin daha etkili olduğuyla beraber gayrimenkul satış süresini hızlandıran faktörlerin belirlenmesi araştırmanın temel çerçevesini oluşturmaktadır. Bu çalışmada gayrimenkul pazarlama faaliyetlerine ait bilimsel çalışmalar ve literatür gözden geçirilerek satışa sunulan gayrimenkullerin pazarda ilanda kaldıkları süreleri etkileyen parametreler tanımlanmaya çalışılmaktadır. Araştırma konusu olan gayrimenkullerin satış hızı veya piyasada kalma süresine etki eden önemli etmenlerin Dünya'nın farklı ülkelerinde incelendiği ancak Türkiye'de daha çok tüketicilerin satın alma kararını etkileyen müşteri eğilimleri üzerinde durulduğu ve pazarda geçirilen sürenin nelere bağlı olduğuna dair değerlendirilmelerin yapılmadığı görülmektedir. Çalışmada, gayrimenkul pazarının özellikleri, pazarlama başarısını etkileyen nüans ve stratejilerin pazarda kalma süresine olan etkilere değinilmektedir. Gayrimenkul pazarlama işiyle uğraşan tüm aracılara ve pazarlama departmanına sahip gayrimenkul geliştiricilerine satış portföylerinde bulunan konut, arsa ve ticari türdeki gayrimenkulleri hızlı bir şekilde pazarlayabilmeleri için gerekli olan strateji ve planlamaların yol haritası şeklinde sunularak hazırlanması önemli görülmektedir. Dijitalleşme giderek artarken, tüm pazarlama uzmanlarının satış hacimlerini yükseltmeleri ve müşterilerle uzun vadeli ilişkiler kurabilmelerini destekleyecek asgari düzeydeki planlamaların neler olabileceğinin gösterilmesi amaçlanmaktadır. Emlak komisyoncularının sahada uyguladığı geleneksel ve yeni nesil pazarlama aktivitelerinin, ilana çıkılan gayrimenkuller için pazarda kalma süresi üzerindeki etkileri doğrusal ve lojistik regresyon analizi ile kapsamlı bir şekilde incelenmektedir. İlanın ilk fiyatının belirlenme şeklinin, gayrimenkulün fiziksel özelliklerinin, özkaynak kullanma oranının, ilanın yenilenme sıklığının, arama motoru optimizasyonu, sosyal medya ve tavsiye pazarlama gibi yöntemlerin kullanılmasının gayrimenkullerin pazarda kalma süresinde etkili faktörler olduğu dikkat çekmektedir. Sonuçta, gayrimenkullerin kaç ayda satılabileceği hakkında pazarlama olasılıkları üretilmektedir.
Özet (Çeviri)
The basic framework of the research is how the real estate buyers find the real estate they are looking for, the advertising and advertising methods of the marketing agents, the analysis of the marketing tactics they use, and which strategies are more effective, as well as the factors that accelerate the real estate sales period. In this study, scientific studies and literature on real estate marketing activities are reviewed and parameters that affect the time that orientations and scientific studies are reviewed and the parameters that affect the duration of the advertisements of the real estates offered for sale are tried to be defined. It is seen that the important factors affecting the selling speed or the duration of the researched real estates in the market are examined in different countries of the world, but in Turkey, it is seen that costumer trends that affect the purchasing decision of the consumers are emphasized and there is no evaluation on what the time spent in the market depends on. In the study, the characteristics of the real estate market, the nuances that affect the marketing success and the effects of strategies time on market (TOM) are mentioned. It is considered important to present the necessary strategies and planning as a road map to all the agents dealing with real estate marketing and real estate developers with a marketing department so that they can quickly market the residential, land and commercial real estates in their sales portfolios. As digitalization continues increase, it is aimed to show what the minimum planning can be that will support all marketing professionals to increase their sales volumes and establish long-term relationships with customers. The effects of traditional ang new generation marketing activities applied by real estate brokers in the field on the time to stay in the market for advertised real estates are analyzed comprehensively with linear and logistic regression analysis. It is noteworty that the way in which the initial price of the advertisement is determined, the physical characteristics of the real estate, the rate of equity use, the frequency of the renewal of the advertisement, the use of methods such as search engine optimization, social media and referral marketing are effective factors in time on market of the real estate. As a result, marketing possibilities are produced about how many months the real estate can be sold.