Effects of economic policy uncertainty and geopolitical risk on corporate environmental social governance performance
Ekonomik politika belirsizliği ve jeopolitik riskin kurumsal çevresel sosyal yönetişim performansı üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 826721
  2. Yazar: MELİS TÜRKKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAMAN ÖMER ERZURUMLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Maliye, Economics, Industrial and Industrial Engineering, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tezin amacı, öncelikle Ekonomik politika belirsizliğinin ve jeopolitik riskin, 2007'den 2022'ye kadar olan dönemi kapsayan OECD ülkelerindeki şirketlerin kurumsal Çevresel Sosyal Yönetişim (ÇSY) performansı üzerindeki etkisini araştırmaktır. İkincisi, piyasa rekabetinin ekonomi politikası belirsizliği ile kurumsal ÇSY performansı arasındaki ilişki üzerindeki etkisinin yanı sıra Jeopolitik Riskler ile kurumsal ÇSY Performansı arasındaki bağlantı üzerindeki etkisini incelemek için analize piyasa rekabeti düzenleyici bir değişken olarak dahil edilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, ekonomi politikasındaki belirsizliğin kurumsal ÇSY performansını olumsuz etkilediğini, Jeopolitik riskin ise kurumsal ÇSY performansını olumlu etkilediğini ortaya koyuyor. Piyasa rekabetinin GPR ve EPU ile iki ayrı etkileşiminin kurumsal ESG performansı üzerindeki etkisinin incelenmesi, rekabet etkileşiminin etkisinin kesin olmadığını ancak rekabetin tek başına genel ESG performansı üzerinde doğrudan olumsuz bir etkiye sahip olduğunu ortaya koyuyor.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to investigate, first, the impact of Economic Policy Uncertainty (EPU) and Geopolitical risk (GPR) on corporate Environmental Social Governance (ESG) performance of companies in OECD countries, covering the period from 2007 to 2022. Second, market competition is included as a moderating variable in the analysis to examine the impact of market competition on the relationship between EPU and corporate ESG performance, as well as its impact on the link between Geopolitical Risks and corporate ESG Performance. Results of this study reveal that uncertainty in the economic policy negatively influences corporate ESG performance, while Geopolitical risk positively affects corporate ESG performance. Examining the impact of the two separate interactions of market competition with the GPR and EPU on corporate ESG performance reveals that the impact of the interaction is not certain, but that competition alone has a direct negative impact on overall ESG performance.