Bazı kanser biyobelirteçlerinin erken tanısı için nanotel temelli biyosensörlerin hazırlanması
Preparation of nanowire-based biosensors for early diagnosis of some cancer biomarkers
  1. Tez No: 826782
  2. Yazar: BAHA ÖNDEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ AKTAŞ UYGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Kimya, Biochemistry, Biotechnology, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Amaç: Bu çalışma, kanser biyobelirteçleri olan musin 1 (MUC1) ve nöron spesifik enolazın (NSE) tayini için nanotel temelli nanobiyosensörlerin geliştirilmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Yöntem: MUC1 ve NSE tayini için sırasıyla Pt/Au/PPy-COOH ve Ni/PANI/Au nanotelleri sentezlenmiş, karakterizasyonları yapılmış ve SPE elektrotların modifikasyonunda kullanılmıştır. Hazırlanan her iki nanobiyosensörün analitik performansı incelenmiş ve ticari insan serum örneklerinde kullanılabilirliği gösterilmiştir. Bulgular: MUC1 tayini için hazırlanan nanobiyosensör için doğrusal çalışma aralığı 20-3000 fg/mL, LOD değeri 0.244 fg/mL ve LOQ değeri 0.815 fg/mL olarak bulunmuştur. NSE tayini için hazırlanan nanobiyosensör 20-2500 fg/mL doğrusal bir çalışma aralığına sahip olup, düşük LOD (0.461 fg/mL) ve düşük LOQ (1.538 fg/mL) değerleri sunmuştur. Hazırlanan nanobiyosensörlerin, MUC1 ve NSE tayini için başarılı bir şekilde kullanılabildiği görülmüştür. Sonuç: Pt/Au/PPy-COOH ve Ni/PANI/Au nanoteller ile hazırlanan nanobiyosensörlerin MUC1 ve NSE tayininde başarılı sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to develop nanowire-based nanobiosensors for the determination of cancer biomarkers mucin 1 (MUC1) and neuron-specific enolase (NSE). Material and Methods: Pt/Au/PPy-COOH and Ni/PANI/Au nanowires were synthesized, characterized, and used to modify SPE electrodes to determine MUC1 and NSE, respectively. The analytical performance of both prepared nanobiosensors was investigated, and their usability in commercial human serum samples was demonstrated. Results: The linear working range for the nanobiosensor prepared to determine MUC1 was 20-3000 fg/mL, the LOD value was 0.244 fg/mL, and the LOQ value was 0.815 fg/mL. The nanobiosensor prepared to determine NSE had a linear operating range of 20-2500 fg/mL and presented the low LOD (0.461 fg/mL) and the low LOQ (1.538 fg/mL) values. The prepared nanobiosensors were successfully used for the determination of MUC1 and NSE. Conclusion: Nanobiosensors prepared with Pt/Au/PPy-COOH and Ni/PANI/Au nanowires were found to be successful results in the determination of MUC1 and NSE.