Ankara'nın kuzeybatı ilçeleri (Beypazarı, Güdül, Nallıhan) ormanaltı örtüsünde yoğun olarak bulunan briyofit türleri üzerinden antimikrobiyal ve antifungal aktivitelerin araştırılması
Investigation of the antimicrobial and antifungal activities of bryophyte species densely found in the forest cover in the northwest districts of ankara province (Beypazarı, Güdül, Nallıhan)
- Tez No: 826789
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Mikrobiyoloji, Biology, Botany, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada Ankara'nın kuzeybatı ilçelerinde (Beypazarı, Güdül, Nallıhan) orman altı örtüsünde yoğun olarak bulunan, bazı karayosunu türlerinin (Gymnostomum aeruginosum Sm., Grimmia montana Bruch & Schimp., Ptychostomum pseudotriquetrum (Hedw.) J.R.Spence & H.P.Ramsay, Hygroamblystegium humile (P.Beauv.) Vanderp. & Hedenäs, Brachythecium rivulare Schimp.) metil alkol, etil alkol, aseton ve kloroform çözücüleri kullanılarak soxhlet cihazı ile elde edilen ekstraktları üzerinden, Candida albicans ATCC 10231, Escherichia coli ATCC 35218 ve Staphylococcus aureus ATCC 25923 suşlarına karşı antimikrobiyal ve antifungal aktiviteleri araştırılmıştır. Her bir örnek ve her bir çözgen için ayrı ayrı yaklaşık 6 saat süren ekstraksiyon işlemlerinin ardından elde edilen tüm ekstraktlar mikrobiyolojik testlere geçilene kadar, +4oC'de buzdolabında saklanmıştır. Antimikrobiyal ve antifungal aktivitelerinin belirlenmesinde ise: Disk Difüzyon (DD) ve Agar Well Difüzyon (AWD) yöntemleri tercih edilmiştir. Karayosunu ekstraktları bakteriler için 7,0-14,0 mm, maya kültürü için 8,0-13,0 mm arasında değişen inhibisyon zonlarıyla tüm test mikroorganizmalarına karşı antimikrobiyal ve antifungal aktivite göstermişlerdir. Elde edilen sonuçlara göre, kullanılan beş farklı karayosunu türünün farklı ekstraktlarından en çok etkilenen mikroorganizma ise Staphylococcus aureus ATCC 25923 suşu olmuştur. Ayrıca bu çalışmanın bize gösterdiği bir diğer önemli sonuç da çalışılan örneklerden Grimmia montana Bruch & Schimp. ve Gymnostomum aeruginosum Sm. türlerinin antimikrobiyal ve antifungal aktiviteleri açısından diğer türlere göre daha etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, antimicrobial and antifungal activities of some mosses; (Gymnostomum aeruginosum Sm., Grimmia montana Bruch & Schimp., Ptychostomum pseudotriquetrum (Hedw.) J.R.Spence & H.P.Ramsay, Hygroamblystegium humile (P.Beauv.) Vanderp. & Hedenäs, Brachythecium rivulare Schimp.) which are densely found in the forest cover in the northwest districts of Ankara (Beypazarı, Güdül, Nallıhan), by using the extracts obtained via methyl alcohol, ethyl alcohol, acetone, and chloroform solvents in soxhlet device, on Candida albicans ATCC 10231, Escherichia coli ATCC 35218 and Staphylococcus aureus ATCC 25923 strains, were investigated. After the extraction processes for each sample and each solvent separately for about 6 hours, all the extracts obtained were stored in the refrigerator at +4 °C until microbiological tests.. In the determination of antimicrobial and antifungal activities: Disk Diffusion (DD) and Agar Well Diffusion (AWD) methods were preferred. The extracts of the mosses have exhibited antimicrobial activity against all tested microorganisms with inhibition zones ranged from 7,0 to 14,0 mm for bacteria, 8,0 to 13,0 mm for the yeast culture. According to the results obtained, the Staphylococcus aureus ATCC 25923 strain was the most affected microorganism by different extracts of five different moss species. In addition, another important result of this study is; among the studied moss species, Grimmia montana Bruch & Schimp and Gymnostomum aeruginosum are also more effective than other species in terms of antimicrobial and antifungal activities.