Kent parklarının erişilebilirliğinin engelliler açısından değerlendirilmesi: Giresun Adası botanik bahçesi örneği
Evaluation of the accessibility of city parks for the disabled: The example of Giresun Island botanical garden
  1. Tez No: 826876
  2. Yazar: YAVUZ SELİM DOMAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER SAĞLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, Giresun Belediyesi Alparslan Türkeş Parkı üzerinden bir parkın engelliler açısından değerlendirilmesi konusunu ele almaktadır. Engellilerin parklara erişimini ve parktaki aktivitelere katılımlarını sağlamak, toplumsal bir sorumluluktur ve herkesin eşit şekilde doğayla etkileşimde bulunabilmesi gerekmektedir. Çalışmada, özellikle ortopedik ve görme engelli kullanıcıların parklardaki ihtiyaçları ve erişilebilirlik standartları üzerinde durulacak, engelliler için uygun olan park düzenlemeleri ve hizmetler hakkında bilgi verilecektir. Ayrıca, engellilerin parklarda yaşadıkları zorlukları ve bu zorlukların nasıl aşılacağını ele alarak, daha kapsayıcı ve erişilebilir parkların nasıl oluşturulabileceği tartışılacaktır. Bu çalışma, toplumumuzdaki engellilerin parklardan tam anlamıyla faydalanabilmesi ve doğayla bütünleşebilmesi için farkındalık yaratmayı ve daha iyi bir gelecek için adımlar atmamızı teşvik etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the evaluation of a park in terms of disabled people through Giresun Municipality Alparslan Türkeş Park. Ensuring disabled people's access to parks and their participation in activities in the park is a social responsibility and everyone should be able to interact with nature equally. In the study, the needs and accessibility standards of orthopedic and visually impaired users in the parks will be emphasized, and information will be given about the parking arrangements and services suitable for the disabled. In addition, it will be discussed how to create more inclusive and accessible parks by addressing the difficulties experienced by the disabled in parks and how to overcome these difficulties. This study aims to raise awareness and encourage us to take steps for a better future so that the disabled in our society can fully benefit from the parks and integrate with nature.