Hipertansiyonlu bireylere mobil telefon ile verilen eğitimin dash diyetine uyum, yaşam kalitesi, bilinçli farkındalık ve stres üzerine etkisi
The effect of education given to individuals with hypertension by mobile phone on dash diet compliance, quality of life, mindfulness and stress
  1. Tez No: 826877
  2. Yazar: GÜLCAN MEŞHUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÜNSAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırma; Hipertansiyonlu bireylere mobil telefon ile verilen eğitimin DASH diyetine uyum, sağlıklı yaşam biçimi davranışları, yaşam kalitesi, bilinçli farkındalık ve stres düzeyine etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü olarak planlandı. Araştırma 20.01.2022 ve 18.05.2023 tarihleri arasında Edirne ilinde bir üniversite hastanesine başvuran 134 hipertansiyonlu birey (68 deney, 66 kontrol) ile randomize kontrollü olarak yürütüldü. Verilerin toplanmasında“Hasta Bilgi Formu”,“Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II”,“EQ-5D Genel Yaşam Kalitesi Ölçeği”,“Bilinçli Farkındalık Ölçeği”“Algılanan Stres Ölçeği”kullanıldı. Deney grubuna mobil eğitim uygulaması yüklendi. Hipertansiyonlu bireylerin mobil uygulama aracılığı ile üç ay süresince eğitim almaları sağlandı. Deney ve kontrol grubundaki hipertansiyonlu bireyler tarafından başlangıç ve 3. ayda veri toplama formları mobil uygulama üzerinden dolduruldu. Veriler SPSS 26 (Statistical Package for the Social Sciences) programında; Shapiro Wilks test, Student t-test, Paired Sample t-test, Ki-Kare test, Fisher's Exact test, Fisher Freeman Halton test ve Pearson korelasyonu ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
This study was planned as randomized controlled trial in order to evaluate the effect of the mobile education given to the individuals with hypertension on DASH diet compliance, healthy lifestyle behaviours, quality of life, mindfulness and stress levels. The study was conducted as a randomized controlled trial with 134 individuals with hypertension (68 experimental, 66 controlled) who applied a university hospital in Edirne between the dates on 20.01.2022 and 18.05.2023. The data were collected by“Patient Information Form”,“Healthy Lifestyle Behaviour Scale II”,“EQ-5D General Quality of Life Scale”,“Mindful Attention Awareness Scale”and“Percieved Stress Scale”were used. An education application was installed on the mobile phones of the experimental group. Individuals with hypertension were provided with a training for three months through the mobile application. Data collection forms were filled in by the individuals with hypertension in the experimental and controlled groups at the beginning and at the 3rd month via the mobile application. The data were analyzed in SPSS 26 (Statistical Package for the Social Sciences) program with the Shapiro-Wilk test, Student's t-test, Paired-Sample t-test, Chi-Square test, Fisher's Exact test, Fisher-Freeman-Halton test and Pearson correlation coefficient.