Development of a pheromone-based aggregation method for swarm robots
Sürü robotları için feromon bazlı toplanma metodu geliştirilmesi
  1. Tez No: 827036
  2. Yazar: ATAKAN BOTASUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ EMRE TURGUT, DOÇ. DR. EROL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tezde, sürü robot platformları arasında stigmerjik bilgi alışverişini kolaylaştırmak amacıyla sanal bir feromon sürücüsü geliştirilmiştir. Sürücü, lokalizasyon verilerini ve iletişim yeteneklerini içermektedir. Bu teknoloji, mevcut sürü robot davranışını geliştirir ve sürü robotları için yeni bir toplama algoritmasını tanıtır. PBA olarak adlandırılan önerilen algoritma, Kobot platformunu kullanarak yapılan simülasyonlar ile degerlendirilmiş ve Vicon Vantage hareket yakalama cihazlarıyla yapılacak gerçek dünya testleri için uyumlu hale getirilmiştir. Metodoloji, robotlar arasında verimli veri paylaşımını, yoğun yerel iletişim veya işleme gereksinimleri koymaksızın mümkün kılmaya odaklanmaktadır. Stigmerjik ipuçlarına yanıt olarak tasarlanan PBA algoritması, BEECLUST gibi kurulmuş algoritmalarla karşılaştırılmıştır. Bu tezin asıl amacı, PBA algoritmasının etkinliğini göstermektir. Çalışma, PBA ve ilgili algoritmalar üzerindeki testleri içermekte olup, ardından çeşitli senaryolarda performansın detaylı bir analizini sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a virtual pheromone driver is developed to facilitate the exchange of stigmergic information among swarm robotics platforms. The driver incorporates localization data and communication capabilities. This technology enhances an existing swarm robotics behavior and introduces a novel aggregation algorithm for swarm robots. The proposed algorithm, referred to as PBA, is evaluated through simulations using the Kobot platform and also prepared for real-world test compatibility with Vicon Vantage motion capture devices. The methodology focuses on enabling efficient data sharing among robots without imposing heavy local communication or processing demands. The PBA algorithm, designed in response to stigmergic cues, is compared against established algorithms like BEECLUST. The primary objective of this thesis is to demonstrate the effectiveness of the PBA algorithm. The study includes tests on PBA and related algorithms, followed by a thorough analysis of performance across various scenarios.