Sistemik lupus eritematozuslu hastalarda ateroskleroz ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Atherosclerosis and related factors in patients with systemic lupus erythematosus
- Tez No: 272912
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER NURİ PAMUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmamızda, öncelikle Sistemik lupus eritematozus tanısı ile izlenen hastaların genelözelliklerini, organ ve sistem tutulumlarını, ilaç kullanımını, kardiyovasküler risk faktörlerinisaptamayı amaçladık. Bununla birlikte kronik inflamasyona maruz kalan bu hasta grubundaateroskleroz ile inflamasyon arasındaki ilişkiyi tespit etmek için önemli inflamasyon veateroskleroz parametreleri olan migrasyon inhibe edici faktör, LIGHT, endotelyal lipaz'ındeğerlendirilmesi amaçlandı. Subklinik aterosklerozun değerlendirilmesi amacı ile karotisarter intima-media kalınlığının ultrasonografi ile değerlendirilmesi amaçlandı.Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Romatoloji BilimDalı'ında yürütülen çalışmaya, Sistemik lupus eritematozus tanısı ile izlenen 87 hasta vekontrol grubu olarak 84 sağlıklı birey alındı. Sistemik lupus eritematozuslu hastaların kliniközellikleri, poliklinik kontrolleri sırasında değerlendirilen lipid düzeyleri ve insülin direncineilişkin veriler kaydedildi. Tüm hastalarda ve kontrol grubunda enzyme-linked immunosorbentassay yöntemi ile migrasyon inhibe edici faktör, LIGHT ve endotelyal lipaz düzeyleri bakıldı.Tüm hastalara ve kontrol grubundan 30 bireye karotis arter intima-media kalınlıkdeğerlendirilmesi yapıldı ve Framingham risk skorları değerlendirildi.Çalışmamızda Sistemik lupus eritematozuslu olgularımızda Framingham 10 yıllıkkardiyovasküler risk skoru ortalama %2,67 bulundu. Hastalarımızda subklinik aterosklerozsıklığını ise %12,6 olarak saptadık. Karotis intima-media kalınlığı ile Framingham risk skoruve faktörleri arasında anlamlı ilişki bulunmadı. Aynı şekilde subklinik ateroskleroz ilehastalık genel özellikleri arasında ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
In our study, we first aimed to evaluate the general features, organ and systeminvolvements, drug usage and cardiovascular risk factors in patients with Systemic LupusErythematosus. Moreover, in such a group of patients who are exposed to chronicinflammation, we aimed to evaluate certain important markers of inflammation andatherosclerosis, migrasyon inhibiting factor, LIGHT and endothelial lipase to assess therelation between atherosclerosis and inflammation. To determine the subclinicalatherosclerosis, we aimed to evaluate the carotid artery intima-media thickness withultrasonography.Eighty-seven patients with the diagnosis of Systemic Lupus Erythematosus who arefollowed up by the Division of Rheumatology of the Department of Internal Medicine, TrakyaUniversity Faculty of Medicine and 84 healthy controls were enrolled in the study. Theclinical features, lipid profiles and data regarding the insulin resistance from their medicalfiles were recorded. Serum values of migration inhibiting factor, LIGHT and endotheliallipase were evaluated in all patients and controls by enzyme-linked immunosorbent assaymethod. Carotid artery intima-media thickness was evaluated in all patients and 30 of thehealthy controls as well as their Framingham cardiovascular risk scores were calculated.The mean ten years? Framingham cardiovascular risk score was calculated as 2,67%.The frequency of subclinical atherosclerosis was observed to be 12,6%. No relation wasobserved between the Framingham risk scores and factors with carotid intima-mediathickness. Likewise, the general features of the patients were observed to be non-related withsubclinical atherosclerosis.