A.B uyumlaştırılmış ambalajlama etiketleme standartlarının Türkiye'nin yaş meyve ve sebze ihracatı üzerine etkileri
The Impact of harmonious E.U packaging and labelling standarts on the export of Turkish fresh fruits and vegetables
  1. Tez No: 51090
  2. Yazar: SAMİ KÜÇÜKKOCA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. REZAN TATLIDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
ÖZET İhracatın gelişmekte olan ülke ekonomilerindeki önemi günümüzde çok belirgin olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çerçevede yaş meyve ve sebze ihracatının ülke ekonomisine katkısı gözardı edilemez. Çalışmanın amacı, yaş meyve ve sebze ihracatının geliştirilmesini ve sağlam bir yapıya kavuşturulmasını sağlamak üzere, ihracatçılarımıza AB üyesi ülke pazarlarının ambalaj ve etiket isteklerini ve kurallarını tanıtmaktır. Dört bölüme ayrılan çalışmanın birinci bölümünde konuya genel giriş olarak taşıma şekilleri, depolama, ambalaj ve eti ket standartları, Yeşil Nokta konularının yanısıra ambalajlama şekilleri ve bilgi verici etiketlemeye dair açıklamalar yapılmış tır. İkinci bölümde ise Türkiye'nin AB'ye ihraç etliği yaş meyve ve sebzelerin bir bölümü ile ihracatla kullanılan seçilmiş ambalaj örnekleri üzerinde durulmuştur. Konunun üçüncü bölümünde, Türkiye Yaş Meyve ve Sebze üretim ve ihracatı, sektöre! sorunlarının yanısıra AB ülkelerinde Yaş Meyve ve Sebze Sektörü ayrıntılı olarak incelenmiştir. Dördüncü ve son bolüm içerisinde ise Ege ve Akdeniz bölgelerindeki yaş meyve ve sebze ihracatçı firmaları ile yapılan anket çalışmasına bağlı olarak yapılan değerlendirmeler ve çözüm önerileri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today the importance of exportation in progressive eco nomics is clearly visible. So the contribution of the exportation of fresh fruits and vegetables to national economics cannot be denied. The aim of the project is, by introducing the packag ing and labelling standardisation expects of the European Un ion member countries to our exporters, to develop the expor- tarıon ot tresn truits and vegetables and to maintain a secure structure for this exportation. The iopic has been divided to four different parts. In the first pari, as a general introduction to the topic, transportation methods, warehousing, packaginy and labelling standards, Green Point, packaging styles and informative labelling were mentioned. In. the second part', some of the fresh fruits and vegetables which Turkey exports Lo European Union and some package types used in exportation were analyzed. In îha thiid pcirt, Turkeyn fresh fruits and vegetables pro duction, exportation, sectoral problems and finally fresh fruit and vegetables sector of the European Union countries were explained briefly. In the forth and the last part, evaluations and solutions and proposals and depending upon the questionnaire form could be found wi ich were given io fresh fruit and vegetable exports. s in Aegean and Mediterranean regions.