The experimental study examining the effect of subject area knowledge on translation quality
Özel alan bilgisinin çeviri kalitesi üzerindeki etkisini inceleyen deneysel çalışma
  1. Tez No: 827169
  2. Yazar: UTKU BAYDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELENA ANTONOVA ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngilizce Mütercim Tercümanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez, bir spor alanı olan futbola odaklanarak özel alan bilgisinin çeviri kalitesi üzerindeki etkisi üzerine yapılan araştırmalara katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Deney grubu ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılan üniversite öğrencilerinden oluşan bir örneklem ile bir deney gerçekleştirilmiştir. Deney öncesinde her iki gruba da ön test niteliğinde bir çeviri görevi verilmiştir. Ardından, deney grubu futbolla ilgili 4 haftalık özel bir eğitim programına katılmıştır. Kontrol grubu normal eğitim programına devam etmiştir. Eğitim programının ardından her iki gruba da deney sonrası çeviri görevi verilmiştir. Sonuçlar üç kategori açısından değerlendirilmiştir: çeviri kalitesi, terminoloji çevirisi ve çevirinin doğruluğu. Deney öncesi çeviri görevinin sonucu, iki grup arasında önemli bir fark olmadığını göstermiştir. Bununla birlikte, deney sonrası çeviri görevinin sonucu, iki grup arasında anlamlı farklılıklar olduğunu ve ayrıca deney grubunun deney öncesi ve deney sonrası çeviri sonuçları arasında anlamlı farklılıklar olduğunu göstermiştir. Eğitim programından geçen deney grubu katılımcılarının kontrol grubu katılımcılarına kıyasla daha iyi sonuçlar elde ettiği görülmüştür. Bu tez, araştırmalarımdan öğrendiğim kadarıyla özel alan bilgisinin etkisi açısından çeviri araştırmalarında daha önce çalışılmamış olan futbola odaklanarak, özel alan bilgisi eğitiminin çeviri sürecindeki önemini vurgulamaya yardımcı olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to contribute to the research on the effect of subject area knowledge on the quality of translation focusing on a sports field: football. An experiment was conducted with a sample of university students in which they were divided into two groups: the experimental group and the control group. During the experiment, both groups took a pre-test translation task. Then, the experimental group participated in a 4-week special training program in the field of football. The control group continued their normal education in the department. Following the training program, both groups took a post-test translation task. Results were evaluated in terms of three categories: translation quality, terminology, and accuracy. The result of the pre-test translation task shows that there were no significant differences between the two groups. However, the result of the post-test translation task shows that there were significant differences between the two groups and also there were significant differences between the pre-test and post-test translation results of the experimental group. It was observed that experimental group participants who went through the training program performed better results compared to control group participants. This thesis aims to help emphasize the importance of subject area knowledge training in the translation process by focusing on football which to my knowledge, has not been studied in translation studies in terms of the effect of subject area knowledge