Bizotaj ve adeziv tekniklerinin black V kompozit restorasyonun nanosızıntı ve kesme bağlanma mukavemeti üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of beveling and adhesive techniques on nanoleakage and shear bond strength of class V composite restoration
  1. Tez No: 827231
  2. Yazar: JIHAN K. M. BALOUSHA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPEREN DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı, bizotaj, adeziv teknikler ve farklı kompozit restorasyonların sınıf V kavitenin nanosızıntı ve Kesme Bağlanma Mukavemeti üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Sınıf V kaviteler dişin bukkal yüzeyinde hazırlandı, Hazırlanan kaviteler kutu şeklini aldı; boyutları 2mm mezio-distal, 2mm oklüzo-gingival ve kavite derinliği 1.5mm idi. Kavitenin mine marjinleri bizotajlı ve Bizotaj olmayan preparasyonda değerlendirildi. Üniversal adeziv G-Premio Bond, total ve self-etch olmak üzere iki modda kullanıldı. Bu çalışmada Geleneksel G-ænial posterior mikrohibrit ve G-ænial universal enjekte edilebilir nanohibrit kompozit kullanılmış olup toplam 104 diş kullanılmıştır. Her grup için 10 diş Kesme Bağlanma Mukavemeti testi için kullanıldı. Restorasyon ve tel arasındaki bağlanma arayüzü, üniversal test makinesi kullanılarak kopana kadar kesme kuvvetiyle yüklendi. Çalışmanın ikinci bölümünde her grup için üç diş olmak üzere 24 diş kullanılmıştır. Örnekler %50 (a/h) gümüş nitrat solüsyonuna 24 saat boyunca tamamen karanlıkta daldırılmış, gümüş nitrat solüsyonunun nanosızıntıını test etmek için SEM ve EDAX kullanılmıştır. Bulgular, tüm gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını gösterdi. Sonuç olarak, geleneksel ve enjekte edilebilir kompozitler hiçbir fark göstermezken, sınıf V kaviteler için bizotajlı total-etch önerilir. En düşük nanosızıntı değeri, geleneksel toplam etch beveled grubuyla ilişkiliydi. En düşük nanosızıntı, geleneksel total-etch bizotajlı grupla ilgilidir. Bununla birlikte, nanosızıntı için gerekli numune sayısının artırılması ve uzun vadeli bir bağlanma mukavemeti sağlayan kesme bağlanma mukavemeti numuneleri için termal döngü dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study is to evaluate the influence that beveling, adhesive techniques and different composite restoration have on the nanoleakage and shear bond strength of class V cavity. Class V cavities were prepared at the buccal surface of the tooth, The prepared cavities took a box shape; its dimensions were 2mm mesio-distal, 2mm occluso-gingival and cavity depth was 1.5mm. The enamel margins of the cavity evaluated in the beveled and non beveled prepearion.The universal adhesive G-Premio Bond was used in two modes, total and self-etch. Conventional G-ænial posterior microhybrid and G-ænial universal injectable nanohybrid composite were used in this study.Total of 104 teeth were used. For every group, 10 teeth were used for shear bond strength test. The bonding interface between the restoration and the wire loop was loaded in shear until failure using the universal testing machine. For the second part of the study 24 teeth were used three teeth for every group. Specimens were immersed in a 50% (w/v) silver nitrate solution for 24 hours in total darkness, SEM and EDAX were used for testing the nanoleakage of the silver nitrate solution. The results showed no statistically significant difference between all groups. The beveled total-etch is recommended for class V cavities, and the two types of composite can give us the same results. The lowest nanoleakage related to the conventional total-etch beveled group. However, incresing the number of specimens for nanoleakage needed and the thermal cycling for shear bond strength sspecimens which give a long term bond strength should be considerd.