Yüksek dolduruculu akışkan kompozit rezinlerin diş dokuları ile renk uyumlarının stabilitesi
Evaluation of color matching and color stability of highly filled flowable composite resins
  1. Tez No: 907252
  2. Yazar: ÖZGE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ÇOBANOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, tek tonlu veya tek tonlu olmayan yüksek dolduruculu akışkan kompozit rezinlerin renk uyumunu ve bu renk uyumunun satbilitesini çekilmiş insan dişleri üzerinde 2 adet yüksek dolduruculu olmayan akışkan ve 1 adet macun kıvamındaki kompozit rezinle karşılaştırarak dijital fotoğraflar üzerinden ve görsel olarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada tek tonlu yüksek dolduruculu akışkan kategorisinde olan kompozit rezinler olarak; GC Essentia Universal HiFlo(GEUH), GC Essentia Universal LoFlo(GEUL), Omnichroma Flow Bulk(OBF), tek tonlu olmayan yüksek dolduruculu akışkan kompozit olarak Clearfil Majesty ES Flow(CMF), G-aenial Universal Injectable(GUI) kullanıldı. Kontrol grubu olarak tek tonlu olmayan ve yüksek doldurucu akışkan kompozit kategorisinde olmayan 3M Filtek Ultimate Flowable Refill(3MFURF) ile Imycryl Novacomp HF(INF) ve geleneksel macun kıvamında kompozit olan GC Essentia Universal(GEU) kompozit rezin kullanılmıştır. 120 adet çekilmiş ve suda bekletilmiş molar diş pembe akriliğe gömülmüştür(n=15). Dişlerin bukkal yüzeyinde, meziobukkal tüberkülünün hizasında silindirik elmas frezle soğutma altında yüksek hızlı bir türbinde standartlaştırılmış silindirik bir kavite bizotaj yapılmadan (4 mm çapında ve 2 mm derinliğinde) açılmıştır. Tüm örneklere single bond universal adeziv sistem etch and rinse modunda kullanılarak restorasyonlar tamamlanmıştır. Sonrasında örnekler sırayla 1 gün distile suda bekletme (T0), 6 gün distile suda bekletme (T1) ve 6 gün kahve de bekletme sonra fırçalama (T2) prosedürlerine tabii tutulmuştur. T0, T1 ve T2 de diş ve restorasyon arasındaki renk uyumu hem görsel olarak skorlandı, hem de dijital fotoğraf makinesi kullanılarak çekilen fotoğrafları üzerinden ΔE00 değeri olarak hesaplandı. Elde edilen veriler Kruskal Wallis H testi, sonrasında anlamlı bulunan parametreler için Bonferroni düzeltmeli Dunn testi ile çoklu karşılaştırmalar yapılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study was to evaluate the color match of single-tone or non-single-tone highly filled flowable composite resins and the stability of this color match by comparing them with 2 non-single-tone flowable and 1 paste-like composite resins on extracted human teeth, via digital photographs and visually. Materials and Methods: In the study, GC Essentia Universal HiFlo, GC Essentia Universal LoFlo, Omnichroma Flow Bulk were used as single-tone highly filled flowable composites, Clearfil Majesty ES Flow, G-aenial Universal Injectable were used as non-single-tone highly filled flowable composites. 3M Filtek Ultimate Flowable Refill and Imycryl Novacomp HF, which are not single-tone and not in the high filling flowable composite category, and GC Essentia Universal composite resin, which is a traditional paste-like composite, were used as the control group. 120 extracted and water-soaked molar teeth were embedded in pink acrylic (n=15). On the buccal surface of the teeth, a standardized cylindrical cavity was opened with a high-speed turbine under cooling with a cylindrical diamond bur at the level of the mesiobuccal cusp without beveling (4 mm in diameter and 2 mm in depth). Restorations were completed on all samples using the single bond universal adhesive system in etch and rinse mode. Afterwards, the samples were subjected to the procedures of soaking in distilled water for 1 day (T0), soaking in distilled water for 6 days (T1) and soaking in coffee for 6 days and then brushing (T2). The color match between the tooth and the restoration at T0, T1 and T2 was both scored visually and calculated as the ΔE00 value from the photographs taken using a digital camera. The obtained data were evaluated by Kruskal Wallis H test, and then by making multiple comparisons with the Dunn test with Bonferroni correction for the parameters found to be significant.