Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümü lisans ve lisanüstü programlarının değerlendirilmesi: Kalkınma planları üzerine bir inceleme
Evaluation of undergraduate and graduate programs in the departmen of labor economics and industrial relations: A review of development plans
  1. Tez No: 827230
  2. Yazar: SERAP AKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEN YAĞMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Günümüzde eğitim ülkeler için oldukça önem arz eden, uluslararası standartları yakalamak için de gayret edilmesi gereken bir konudur. Ülkemiz de bu standartları yakalama gayreti içerisindedir. Çalışma kapsamında, bu standartların değerlendirilmesi ve sosyal politikanın tarihsel gelişimine yer verilerek, Türkiye'de 30 farklı üniversitede bulunan Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümlerinin iki ana ekseni olan İstanbul ve Ankara üniversitelerinde, Türkiye'de 1963 yılında Devlet Planlama Teşkilatı tarafından hazırlanmış olan kalkınma planları çerçevesinde belirlenen yükseköğretim hedeflerinin, bölüm lisans ve lisansüstü ders içerikleri, akademik kadrosu ve tez içeriklerine bir yansımasının olup olmadığının incelenmesidir. 1980'lerden itibaren geçilen bilgi toplumu ile gelişmiş ülkelerde yeni bir yapı oluşmuş, nitelikli insan gücünün yetiştirilmesine öncülük eden yükseköğretim kurumları önem kazanmıştır. Üniversite kurumlarında yaşanan bu gelişmelere ayak uydurmak için önemli reformların hayata geçirilmesi ile üniversitelerde mali, idari ve akademik alanların güçlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda hazırlanan çalışmada, yükseköğretim için belirlenen hedeflere ilişkin bulgular analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda kalkınma planlarında belirlenen hedeflerin İstanbul ve Ankara üniversitelerinde daha çok bölüm disiplin gereği uygulandığı, ancak son yıllarda üniversitelerde uygulanan hedeflerin hem yükseköğretim hem de YÖKAK programı kapsamında değerlendirildiği gözlemlenmiştir. Araştırmadan elde edilen bilgiler son bölümde, veriler ve bulgular kısmında yer verilerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, education is a very important issue for countries and should be strived to catch up with international standards. Our country is also in an effort to catch up with these standards. Within the scope of the study, by evaluating these standards and the historical development of social policy, the two main axes of the Labor Economics and Industrial Relations departments in 30 different universities in Turkey Istanbul and Ankara universities, the higher education targets determined within the framework of the development plans prepared by the State Planning Organization in 1963 in Turkey, the undergraduate and graduate course contents, academic staff and thesis contents of the department is the study of whether there is a reflection or not. With the information society passed since the 1980s, a new structure has been formed in developed countries and higher education institutions that lead the training of qualified manpower have gained importance. In order to keep up with these developments in university institutions, it is aimed to strengthen the financial, administrative and academic fields in universities by implementing important reforms. In the study prepared in this context, the findings regarding the targets determined for higher education were analyzed and interpreted. As a result of the research, it was observed that the targets determined in the development plans were mostly applied in Istanbul and Ankara universities as required by departmental disciplines, but the targets applied in universities in recent years were evaluated within the scope of both higher education and YÖKAK programs. The information obtained from the research was evaluated in the last section, data and findings section.