Anonim şirketlerde kâr payında imtiyaz
Privilege in dividend in joint stock companies
  1. Tez No: 827235
  2. Yazar: AYŞE GÜNEŞ AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu (TTK) md.331'de anonim şirketlerin, yasal düzenlemelere aykırı olmamak kaydıyla her çeşit ekonomik amaç ve konu için kurulabileceği belirtilmiştir. Yasada yer alan düzenlemeden de anlaşılacağı üzere anonim şirketlerin nihai amacı kazanç elde etmektir. Dolayısıyla pay sahiplerinin en önemli mali hakkının“kâr payı hakkı”olduğunu söylemek yerinde olacaktır. Genel kabul gören kurala göre pay sahipleri, anonim şirketin elde ettiği kazançtan pay sahiplikleri oranında yararlanacaklarsa da TTK md.478 ile kâr payına imtiyaz tanınmasının önünün açılması sayesinde bazı pay sahiplerine kâr payından yararlanmada üstün hak, diğer bir ifade ile imtiyaz tanınabilecektir. Buna karşın, TTK içerisinde kâr payında imtiyaz konusu ne yazık ki son derece kısıtlı düzenlendiğinden, bu konunun uygulamasına ilişkin öğretide birçok noktada fikir ayrılıkları mevcuttur ve bu nedenle de bu çalışmanın içerisinde konu Yargıtay kararları ve öğretideki görüşlerle aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Article 331 of the Turkish Commercial Code No. 6102 states that joint stock companies can be established for any economic purpose and subject, provided that they are not contrary to legal regulations. As it can be understood from the regulation in the law, the ultimate purpose of joint stock companies is to earn profits. Therefore, it would be appropriate to say that the most important financial right of the shareholders is the“dividend right”. According to the generally accepted rule, although the shareholders will benefit from the profits of the joint stock company at the rate of their shareholdings, through the provision of privileges to the dividends with the article 478 of the Turkish Commercial Code No. 6102, some shareholders may be granted a superior right, in other words, privilege in benefiting from the dividend. On the other hand, since the subject of privilege in dividends is unfortunately very limited in the Turkish Commercial Code No. 6102, there are different opinions on many points in the doctrine regarding the application of this subject, and therefore, in this study, the subject has been tried to be clarified with the decisions of the Supreme Court and the views in the doctrine.