The effect of moringa oleifera leaf, canola seedpowder, acetic acid, and thyme oil on fattening, layingperformance, carcass yield, plasma blood parameters,and microbiota in japanese quails (Coturnix corturnix Japanica)
Morınga oleıfera yaprağı, kanola tohumu, asetik asit ve kekikyağının japon bıldırcınlarında besi, yumurtlama performansı,karkas verimi, plazma kan parametreleri ve barsak mikrobiyotaüzerine etkisi
- Tez No: 827258
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ YURTSEVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kanatlı rasyonlarında besi performansı ve hayvan sağlığı üzerine değişik katkıların etkilerini belirlemek üzere bıldırcınlarda iki farklı çalışma yapılmıştır. Her iki deneme 35 gün besi performansı ve 14 günlük yumurtlama olmak üzere 52 gün sürmüştür. İlk denemede, bir yem katkı maddesi olarak Moringa yaprağı, kanola tohumu ve bunların karışımının Japon bıldırcınlarında besi performansı üzerindeki etkisini belirlemek amaçlanmıştır. 1. grup katkısız kontrol, 2. grup standart rasyona %0.4 Moringa yaprağı, 3. grup standart rasyona %0.4 kanola tohumu ve 4. grup standart rasyona %0.4 kanola tohumu + %0.4 Moringa yaprağı katkısı şekkinde olmuştur.
Özet (Çeviri)
Two different studies were conducted in quails to understand the effects of different additives on fattening performance and animal health in poultry rations. Both trials lasted for 52 days, including 35 days of fattening performance and 14 days of spawning. In the first trial, it was aimed to determine the effect of Moringa leaf, canola seed and their mixture as a feed additive on the fattening performance of Japanese quails. The 1st group was additive-free control, the 2nd group added 0.4% Moringa leaf to the standard ration, the 3rd group added 0.4% canola seed to the standard ration, and the 4th group added 0.4% canola seed + 0.4% Moringa leaf to the standard ration.