Japon bıldırcınlarında moringa (Moringa oleifera) yaprağı tozu kullanımının besi performansı ve karkas özelliklerine etkisi
The influence of moringa oleifera leave meal on the growth performance, meat quality and carcass characteristics of Japanese quail
- Tez No: 920765
- Danışmanlar: PROF. DR. MİKAİL BAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma, Japon bıldırcınlarının (Coturnix coturnix japonica) yemlerine Moringa (Moringa oleifera) yaprağı tozu ilavesinin besi performansı, karkas ve et kalitesi özelliklerine etkisini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Damızlık hayvanlardan kuluçka faaliyeti sonunda elde edilen 480 adet civciv kontrol (katkısız), Moringa 2 (M2, %2 Moringa katkılı), Moringa 4 (M4, %4 Moringa katkılı) ve Moringa 6 (M6, %6 Moringa katkılı) olmak üzere 4 deneme grubuna ayrılmıştır. Bıldırcınların beş haftalık büyütme dönemine ait haftalık canlı ağırlıkları, yem tüketimleri yemden yararlanma oranı ile kesim ve karkas özellikleri belirlenmiştir. Deneme gruplarının haftalık yem tüketimi üzerindeki etkisi önemsiz (P>0,05) olmuştur. Benzer şekilde yemden yararlanma oranı bakımından gruplar arasında farklılık (P>0.05) oluşmamıştır. Denemenin ikinci haftasındaki canlı ağırlık kazancı M2' de (41,87 g) önemli ölçüde en yüksek ve M4 'de (36,82 g) en düşük bulunmuştur (P0,05), pişirme kaybı, et rengi (kırmızılık a* ve sarılık b*) ve deri rengi değerleri (kırmızılık a*) ve et pH'sı M4 grubunda en yüksek belirlenmiştir En yüksek karkas ağırlığı kontrol (169,83g) ve en düşük karkas ağırlığı M6 grubunda (166,23g) gerçeklemiş ancak aradaki farklılık istatistiki olarak önemsiz olmuştur. Yine, en düşük ve en yüksek karkas yüzdesi sırasıyla M2 grubunda (%72,47) ve kontrol grubunda (%73,05) bulunmuştur. Sonuç olarak japon bıldırcınlarında Moringa oleifera yaprak tozu kullanımının besi performansı ve karkas özellikleri üzerinde önemli bir etkisi görülmemiştir. Rasyonda moringa oranını %6 'nın üzerinde kullanarak ve besi süresinin daha da uzatılması moringa etkisinin daha net gözlenmesi açısından önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effect of Moringa oleifera leaf powder supplementation on fattening performance, carcass and meat quality characteristics of Japanese quails (Coturnix coturnix japonica). The 480 chicks obtained from breeding animals at the end of incubation were divided into 4 experimental groups as control (no supplement), Moringa 2 (M2, 2% Moringa supplemented), Moringa 4 (M4, 4% Moringa supplemented) and Moringa 6 (M6, 6% Moringa supplemented). Weekly live weights, feed intake, feed conversion ratio, slaughter and carcass characteristics of quails were determined. The effect of ration treatments on weekly feed consumption was insignificant (P>0.05). Similarly, there was no significant difference (P>0.05) between the groups in terms of feed conversion ratio. Live weight gain in the second week of the experiment was significantly highest in M2 (41,87 g) and lowest in M4 (36,82 g) (P0,05), cooking loss, meat colour (redness a* and yellowness b*) and skin colour values (redness a*) and meat pH were numerically highest in M4 group. The highest carcass weight was found in control (169,83 g) and the lowest carcass weight was found in M6 group (166,23 g) but the difference was statistically insignificant (P>0.05). the lowest and highest carcass yields was found in M2 group (72,47%) and control group (73,05%), respectively. As a result, there was no significant effect of Moringa oleifera leaf powder on fattening performance and carcass characteristics in Japanese quails. It is thought that it is important to use more than 6% of moringa in the ration and to extend the fattening period in order to observe the effect of moringa more clearly.