Lumbal disk hernisi cerrahisi sonrası rehabilitasyon sürecinde kinezyolojik bantlamanın ağrı ve fonksiyonellik üzerine etkisi
The effect of kinesiological tape on pain and functionality in the rehabilitation process after lumbal disc hernia surgery
- Tez No: 827269
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÖNCÜ, PROF. DR. MELİH ÇEKİNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, lumbal disk cerrahisi sonrası ağrının azaltılması ve fonksiyonelliğin korunmasında kinezyo bandın etkili ve güvenilir bir uygulama olup olmadığı belirlemek ve rehabilitasyon sürecine etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü tek kör deneysel tipte olan araştırma Ekim 2022- Mayıs 2023 tarihleri arasında randomizasyon ile belirlenen lumbal disk hernisi ameliyatı geçirmiş 80 hasta alındı. Veriler tanıtıcı bilgiler formu, Görsel Kıyaslama Ölçeği, Oswetry Engellilik Ölçeği ve Fonksiyonel Bel Ağrısı Ölçeği ile toplandı. Kinezyo grubuna gerilimli ve plasebo grubuna gerilimsiz olacak şekilde kinezyo bant post-op 1.günden başlanarak toplamda 4 kez uygulandı. Pre-op, post-op 1, 5, 10, 15 ve 30. günde toplanan veriler iki yönlü karma desenli varyans analizi ile incelendi. p0.05). Gruplar arasında Oswetry Engellilik Ölçeği puanı ortalamalarında gruplar ve zaman*grup etkileşimleri açısından anlamlı bir fark olmadığı fakat gruplarda zamana göre anlamlı farkın olduğu görülmüştür. Post-op ilk günden başlayarak Fonksiyonel Bel Ağrısı Ölçeği' ne göre, kinezyo grubundaki bireylerin fonksiyonellikleri plasebo grubuna göre daha yüksek seyretse de, fark istatistiksel olarak anlamlı değildir (p>0.05). Gruplar benzer yara iyileşmesi özellikleri göstermiştir. Sonuç: Lumbal disk hernisi ameliyatı sonrası uygulanan kinezyo bandın ağrı ve fonksiyonellik üzerine istatiksel olarak anlamlı bir etkisi olmadığı, klinik anlamlılık yönünden ise gruplarda zamana göre fark olduğu ve erken postoperatif dönemde rehabilitasyon sürecini desteklemek amacıyla kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to determine whether kinesio tape is an effective and safe application in reducing pain and preserving functionality after lumbar disc surgery and to evaluate its effect on the rehabilitation process. Materials and Methods: Eighty patients who had undergone lumbar disc herniation surgery determined by randomization between October 2022 and May 2023 were included in the randomized controlled single-blind experimental type study. Data were collected with an introductory information form, Visual Comparison Scale, Oswetry Disability Scale, and Functional Low Back Pain Scale. Kinesio tape was applied to the kinesio group with tension and in the placebo group without tension, a total of 4 times, starting from the 1st day of post-op surgery. Data collected on pre-op and post-op days 1, 5, 10, 15 and 30 were analyzed with a two-way mixed-pattern analysis of variance. p0.05). . It was observed that there was no significant difference between the groups in terms of Oswetry Disability Scale mean scores and time*group interactions, but there was a significant difference between the groups according to time. Although the functionality of the individuals in the kinesio group was higher than the placebo group according to the Functional Low Back Pain Scale starting from the first post-op day, the difference was not statistically significant (p>0.05). The groups showed similar wound healing properties. Conclusion: It was concluded that the kinesio tape applied after lumbar disc herniation surgery did not have a statistically significant effect on pain and functionality, there was a difference in clinical significance between the groups according to time and it could be used to support the rehabilitation process in the early postoperative period.