Irak premier ligi voleybol oyuncularının duygusalzeka ve planlama düşüncesi ile dalgalı iletimindoğruluğu ile ilişkisi
Relationship of iraqi premier league volleyballplayers with emotional intelligence and planningthinking and accuracy of fluctuating transmission
- Tez No: 827292
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Araştırma, 2022-2023 sezonu Irak Premier Ligi'ne katılan 175 voleybolcudan oluşan bir grup üzerinde yapılan anket çalışması ile hazırlanmıştır. Ankete katılan 25 oyuncu anketlere yanlış cevap verdiği için çalışmadan çıkarılmış kalan 150 oyuncu üzerinden çalışma tamamlanmıştır. Araştırma, araştırmanın doğasına uygun olarak hem tarama hem de ilişkilendirme yöntemleri kullanılarak, betimsel analiz yöntemi ile yapılmıştır. Genel olarak spor alanında ve özellikle voleybolda bilinen bir duygusal zekâ ölçüsünün bulunmaması sebebiyle, bilimsel araştırmalarda ve seminerlerde yayınlanan analizler uygun olmadığından testlerin ve standartların oluşturulması için bu yönteme başvurulmuştur. Bu yöntemle mevcut ölçüm yöntemlerinin geliştirilmesine de yardımcı olmaya çalışılmıştır. Hazırlanan anket formu 12.03.2023-15.03.2023 tarihleri arasında beden eğitimi ve spor bilimleri meslek yüksekokulu, kız meslek yüksekokulu, beden eğitimi ve spor bilimleri bölümü ve beden eğitimi kolejlerinde kişisel görüşme yöntemiyle yapılmıştır. Anket sonuçlarına göre voleybolcuların güçlü bir duygusal zekâya sahip oldukları, bu sayede başkalarının duygularını ve kendi duygularını tam olarak anlayıp ifade etme, akıllı kararlar vermek için duygularını kontrol etme, başkalarıyla empati kurma, onları hissetme ve kendini motive etme becerisine sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca sonuçlar, duygusal zekâ ile taktik davranış arasındaki ilişkinin pozitif (doğrudan) bir korelasyon olduğunu ve duygusal zekâ derecesi ne kadar yüksekse, taktik davranış derecesinin de o kadar yüksek olduğunu göstermektedir. Bu nedenle duygusal zekânın hayal kırıklıklarını, dürtüleri ve duyguları kontrol etmeye, ruh halini düzenlemeye ve çözülmesi gereken yaşam sorunlarıyla yüzleşmeye yardımcı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was prepared with a survey study on a group of 175 volleyball players who participated in the Iraq Premier League in the 2022-2023 season. The study was completed out of the remaining 150 players who were excluded from the study because 25 players who participated in the survey gave wrong answers to the surveys. The research was carried out with descriptive analysis method, using both scanning and preservation methods in accordance with transportation. This method has been applied to the lack of an emotional intelligence dimension in the field of sports in general and especially in volleyball, and to organize appropriate tests and standards in accordance with the analyzes published in scientific requirements and seminars. It has also been tried to help the structure of the existing measurement methods of these methods. The prepared questionnaire formula was made between 12.03.2023 and 15.03.2023 by personal interview method in physical education and sports sciences vocational school, girls' vocational school, physical education and sports sciences department and physical education colleges. According to the survey groups, it is aimed that volleyball players have a strong emotional intelligence, thus having the ability to fully understand and express general judgments and their own management, to have superior control to make smart decisions, to empathize with others, to feel them and to motivate themselves. The results show that the assumption between emotional intelligence and tactical behavior is a positive (direct) measure, and the higher the emotional intelligence rating, the higher the tactical behavior rating. This is why emotional intelligence is meant to help control frustrations, impulses, and emotions, regulate mood, and face life challenges that need to be derived from them