The relationship among headspace oxygen uptake, peroxide value and conjugated diene content in lipid oxidation
Lipit oksidasyonunda oksijen alımı, peroksit değeri ve konjuge dien miktarı arasındaki ilişkiler
  1. Tez No: 827344
  2. Yazar: ABDULLAH SİNAN ÇOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DAVID M MIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ohio University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Demir, stearik asit ve monoolein gibi prooksidanlar ile BHA, BHT, PG ve TBHQ gibi antioksidanlar içeren soya yağlarının 55 oC'de 24 saat karanlık ve aydınlık depolama altında oksidasyonunda tepe boşluğu oksijen alımı, peroksit değeri ve konjuge dien içeriği arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Soya yağının tepe boşluğu oksijen alımı ile peroksit değeri arasındaki korelasyon katsayısı 0.99'dan daha yüksek olup prooksidanların veya antioksidanların eklenmesinden etkilenmemiştir. Bununla birlikte, peroksit ayrışma hızı, peroksit oluşum hızından daha büyük olduğu için korelasyon katsayısı 0.88'in altına düşmüştür. Soya yağındaki peroksitlerin %40'ı 24 saatlik karanlık ve aydınlık depolama sırasında ayrışmıştır. Bununla birlikte, prooksidanların (200 ppm BHA, BHT, PG veya TBHQ) varlığında, soya yağındaki peroksit ayrışması% 20 civarında olmuştur. Demir, stearik asit ve monoolein, 24 saatlik depolama sırasında peroksitleri stabilize ediyor gibi görünmektedir. Soya yağının üst boşluk oksijen alımı ile konjuge dien içeriği arasındaki korelasyon katsayısı 0.89 ile 0.99 arasında değişmiştir. Konjuge dien içeriği ile peroksit değeri arasındaki korelasyon katsayısı, prooksidanların ve antioksidanların varlığında veya yokluğunda soya yağlarında 0.83 ile 0.99 arasında değişmiştir. Prooksidanların ve antioksidanların varlığında veya yokluğunda soya yağı oksidasyonunun birinci dereceden kinetik modele uyduğu bulunmuştur. Demir, stearik asit ve monoolein içeren soya yağının reaksiyon hızı sabitleri sırasıyla 3.16x10-2, 3.02x10-2 ve 2.95x10-2 h-1 idi. BHA, BHT, PG ve TBHQ için reaksiyon hızı sabitleri sırasıyla 3.17x10-2, 2.99x10-2, 2.78x10-2 ve 2.13x10-2 h-1 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Relationships among headspace oxygen uptake, peroxide value and conjugated diene content in the oxidation of soybean oils containing prooxidants such as iron, stearic acid and monoolein, and antioxidants such as BHA, BHT, PG, and TBHQ, under dark and light storage for 24 hours at 55 oC were investigated. The correlation coefficient between headspace oxygen uptake and peroxide value of the soybean oil was better than 0.99 and not affected by addition of the prooxidants or the antioxidants. However, the correlation coefficient decreased below 0.88 as the rate of peroxide decomposition was greater than the rate of peroxide formation. The 40% of peroxides in the soybean oil decomposed during the 24-hour dark and light storage. However, in the presence of prooxidants antioxidants (200 ppm BHA, BHT, PG or TBHQ), peroxide decomposition in the soybean oil was around 20%. Iron, stearic acid and monoolein seems to be stabilize peroxides during the 24-hour storage. The correlation coefficient between headspace oxygen uptake and conjugated diene content of the soybean oil was ranged from 0.89 to 0.99. The correlation coefficient between conjugated diene content and peroxide value varied from 0.83 to 0.99 in soybean oils in the presence or absence of prooxidants and antioxidants. The order of the soybean oil oxidation in the presence or absence of prooxidants and antioxidants was found to be first-order kinetics. The reaction rate constants of soybean oil containing iron, stearic acid, and monoolein were 3.16x10-2, 3.02x10-2, and 2.95x10-2 h-1 respectively. The reaction rate constants for BHA, BHT, PG, and TBHQ were 3.17x10-2, 2.99x10-2, 2.78x10-2, and 2.13x10-2 h-1, respectively.