Okul öncesi öğretmenlerinin suskunluk düzeyleri ile öz yeterlilikleri arasındaki ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between preschool teachers' silence levels and self-efficiencies
  1. Tez No: 827399
  2. Yazar: MUHAMMED KÖSTEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS GÜNİNDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı; Okul Öncesi Öğretmenlerinin Suskunluk Düzeyleri ile Öz Yeterlilikleri arasındaki ilişkisinin incelenmesidir. Çalışma da ilişkisel tarama modeli ve kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışma Kırşehir İlinde bulunan Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okul öncesi eğitimi veren 162 okul öncesi öğretmenini kapsamaktadır. Çalışma da Tepe (2011) tarafından geliştirilen okul öncesi öğretmenlerin öz yeterlilik ölçeği kullanılmıştır. Suskunluk düzeylerinin belirlenmesi amacı ile Tepeli (2016) tarafından geliştirilen ölçek kullanılmıştır. Okul öncesi öğretmenlerinin suskunluk düzeyleri ölçeğinden, öz yeterlilik ölçeğinden aldıkları puanlar kullanmışlardır. Çalışma sonucuna göre yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, mesleki kıdem değişkenleri ile okul öncesi öğretmenlerinin suskunluk düzeyleri ve öz yeterlilikleri ile anlamlı fir farklılık bulunamamıştır. Okul öncesi öğretmenlerinin suskunluk düzeyi ile medeni durum değişkeni arasında yöneticiden çekinme alt boyunda anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Okul öncesi öğretmenlerinin görev yaptığı okuldaki görev süresi değişkeni ile öz yeterlilik ölçeğinin tüm alt boyutlarda anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Okul öncesi öğretmenlerinin suskunluk ölçeğinin sorunları dile getirmeme alt boyutu ile öz yeterlilik ölçeğinin öğrenme öğretme alt boyutu ile anlamlı bir ilişkisi olduğu belirlenmiştir. Okul öncesi öğretmenlerinin suskunluk düzeylerinin düşük düzeyde bulunması eğitim hayatlarının kaliteli ve nitelikli bir şekilde devam etmesi için çok önemli bir gösterge olarak kabul edilmektedir. Öğretmenlerin yöneticiden çekinmemesi, yönetici ve diğer öğretmenler tarafından dışlanma korkularının olmadan kendilerini ifade etmeleri ve düşüncelerini ve görüşlerini belirtmeleri eğitim kalitesinin artması için önemli bir gelişmedir. Okul öncesi öğretmenlerinin öz yeterliliklerine ait sonuçların öğretmenlerin öz yeterliliklerinin yüksek düzeyde olduklarını göstermiştir. Okul öncesi öğretmenlerinin öz yeterliliklerinin yüksek olması öğrenme ve öğretme süreçlerindeki performansların artmasını sağlayacaktır. Aynı şekilde planlama, aile katılımları, öğrenme ortamlarını düzenleme ve süreç yönetimi ile alakalı eğitim süreçlerinin tamamında kendilerini yeterli görmeleri eğitimin kalitesinin artması ve okul öncesi dönemindeki çocukların kaliteli ve nitelikli bir eğitim almaları açısından oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the level of reticence and self-efficacy of preschool teachers. Relational screening model and random sampling method were used in the study. The study includes 162 preschool teachers who provide preschool education affiliated to the Directorate of National Education in Kırşehir Province. The self-efficacy scale of preschool teachers developed by Tepe (2011) was used in the study. The scale developed by Tepeli (2016) was used to determine the level of reticence. Preschool teachers' scores from the scale of reticence levels and self-efficacy scale were used. According to the results of the study, no significant difference was found between age, gender, education level, professional seniority variables and preschool teachers' reticence levels and self-efficacy. A significant difference was found between the level of reticence of preschool teachers and marital status variable in the sub-dimension of fear of the administrator. It was determined that there was a significant difference in all sub-dimensions of the self-efficacy scale with the variable of preschool teachers' length of service in the school. It was determined that there was a significant relationship between the sub-dimension of not voicing the problems of the silence scale of preschool teachers and the learning and teaching sub-dimension of the self-efficacy scale. The low level of reticence of preschool teachers is considered to be a very important indicator for the continuation of their educational life in a quality and qualified way. It is an important development for increasing the quality of education that teachers do not hesitate from the administrator, express themselves without fear of being excluded by the administrator and other teachers, and express their thoughts and opinions. The results of the self-efficacy of preschool teachers showed that teachers' self-efficacy was at a high level. High self-efficacy of preschool teachers will increase their performance in learning and teaching processes. Likewise, it is very important for preschool teachers to see themselves as competent in all educational processes related to planning, family participation, organizing learning environments and process management in order to increase the quality of education and to ensure that preschool children receive a quality and qualified education.