Transmission of waves through the breakwaters constructed with geotekstile tu bes
Geotekstil tüplerle inşa edilen dalgakıranlarda dalga geçirgenliği
  1. Tez No: 82740
  2. Yazar: SALİM PAMUKÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CEVDET YALÇINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
oz GEOTEKSTİL TÜPLERLE İNŞA EDİLEN DALGAKIRANLARDA DALGA GEÇİRGENLİĞİ PAMUKÇU, Salim Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner Ortak Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Ayşen Ergin Ekim 1999, 129 sayfa Kıyı yapılarında, alışılagelmiş yığma taş yapılardan ve betonarme sistemlerden başka geotekstil, tabya ve diğer birçok yeni sistemlerde dahil çok çeşitli yapısal sistemler kullanılabilmektedir. Ancak bunların içerisinden geotekstil bir yapısal malzeme olarak daha çok yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu çalışmada, Silvester'in önermiş olduğu özel bir yerleşim planına sahip geotekstil tüplerden inşa edilen geçirgen (delikli) bir dik dalgakıranın dalga geçirgenlik ve yansıtma özellikleri araştırılmıştır. Deneyler Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Kıyı ve Liman Mühendisliği Laboratuvarlarında inşa edilen ve düzenli dalga koşullarındaki bir hidrolik model ile gerçekleştirilmiştir. İki boyutlu deneyler, 28.8 metre uzunluğunda, 6.2 metre genişliğinde ve 1 metre derinlikteki bir dalga kanalında yapılmıştır. Dalgakıranın prototip genişliği, yapı yüksekliği ve dalgakıranın durgun su yüzeyinin üstündeki yüksekliği sırasıyla 11.2 m, 11. 6 m ve 4.6 metre olarak 5 metre derin deniz tasarım dalgası ve 7 saniye dalga dönemi için hesaplanmıştır.Tüpler dalgakıranın uzun eksenine 45° lik açı ile, orta seviyelerde aralarında boşluklar bırakılacak şekilde dizilmiştir. Boşlukların amacı, yapı üstündeki dalga yükünün ve dalga yansımasının azalmasıyla beraber liman içindeki su sirkülasyonunu sağlamaktır. Deneylerde kullanılan derin deniz dalga yükseklikleri 2 m ile 7 m arasında ve dalga dönemleri ise 6 s ile 12 s arasında değişmektedir. Delikli duvarlar için yapılmış teorik bir çalışma, yarı deneysel bir denklem elde ederek dalga geçirgenliğinin hesaplanması amacıyla deney sonuçlarına göre yeniden uyarlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Geotekstil Tüpler, Dik Dalgakıranlar, Delikli Duvarlar, Dalga Geçirgenliği vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TRANSMISSION OF WAVES THROUGH THE BREAKWATERS CONSTRUCTED WITH GEOTEXTELE TUBES PAMUKÇU, Salim M.Sc. Department of Civil Engineering Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner Co-Supervisor : Prof.Dr. Ayşen Ergin October 1999, 129 pages Various structural systems can be used in coastal structures varying from traditional rubble mound structures and concrete systems to more innovative systems, such as geotextile, gabions and many others. However, among these systems geotextile is being more popular as a structural material. In this study wave transmission and reflection characteristics of a perforated vertical breakwater constructed with geotextile units with a special layout proposed by Silvester have been studied. The experiments were conducted on a hydraulic model under regular wave conditions at Coastal and Harbour Engineering Laboratory in Middle East Technical University. Two dimensional experiments were performed in wave channel which is 28.8 m long, 6.2 m wide and 1 m deep. The prototype dimensions of breakwater are 1 1.2 m, 1 1.6 m and 4.6 m in width, structure height and crest height, respectively, for a deep water design wave height of 5 m and a period of 7 s. mThe tubes have been placed with an angle of 45° to the longitudinal axis of breakwater in which spacings were allowed at mid-depths to reduce wave forces and reflection while maintaining a water circulation at the harbour side. The range of wave heights in the tests are 2 m - 7 m and the range of wave periods are 6 s - 12 s as prototype values in deep water. A theoretical study for perforated walls is modified to obtain a semi-empirical equation for wave transmission using experimental data. Keywords : Geotextile Tubes, Vertical Breakwaters, Perforated Walls, Wave Transmission IV