Hareketli görüntüler üzerinden Türkiye'de toplumsal değişimler: Kadın imgesi (1895-1938)
Social changes in Türkiye through moving images: The image of woman (1895-1938)
- Tez No: 827415
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ACUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma, tarih araştırmaları açısından yeni bir materyal olan hareketli görüntülerin mevcut literatüre olan katkısını ve Osmanlı İmparatorluğu ile Türkiye Cumhuriyeti'nin kayıtlarda neyi göstermek istediğini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, Sinema Genel Müdürlüğü tarafından dijital ortama aktarılan 1895-1938 yıllarına ait hareketli görüntüler kullanılmış, 198 adet hareketli görüntü üzerinden niceliksel ve niteliksel analizler yapılmıştır. Türk modernleşmesinin, eğitim, ekonomi, siyaset, hukuk gibi alanlarda atılan adımlarla başladığı ve zamanla diğer alanlara da yayıldığı bilinmektedir. Bu çalışma, görüntülerin askeri ve siyasi boyutunun yanı sıra sosyolojik boyutunu da ele alarak, kayıtlar üzerinden birey-toplum incelemesi yapmıştır. Bu dönemde değişimin kadın hayatına olan etkisini belirlemek amacıyla daha çok kadın imgesi üzerinde durulmuştur. Özellikle kız çocuklarının uluslararası ilişkilerde ön plana çıkarıldıkları fark edilmiştir. Seçim, karşılama töreni, kutlama gibi görüntülerde yer alan kadınların konumları, giyiniş tarzları ve görevleri itibariyle dikkat çektiği gözlemlenmiştir. Bu çalışma, kaynak olarak hareketli görüntülerin tarih alanında kullanılması için yapılmış bir başlangıç çalışmasıdır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the contribution of moving images, a new material in historical research, to the existing literature and what the Ottoman Empire and the Republic of Türkiye wanted to show in the records. To achieve this goal, moving images from 1895 to 1938, which were transferred to digital media by the General Directorate of Cinema, were used and both quantitative and qualitative analyses were conducted on 198 moving images. It is known that Turkish modernization began with steps taken in fields such as education, economy, politics, and law and gradually spread to other areas. Although the military and political dimensions of the images were emphasized, a study of the individual-society was also conducted by not ignoring the sociological dimension. In order to determine the impact of change on women's lives during this period, more emphasis was placed on the image of women. It was particularly noticed that girls were highlighted in international relations. It was observed that the women in images such as election, welcoming ceremony, celebration, attracted attention in terms of their positions, clothing styles and duties. This study serves as an initial endeavor in utilizing moving images as historical sources within the field of history.