Terörizmin finansmanı suçu
Financing of terrorism offence
  1. Tez No: 827426
  2. Yazar: METE HASAN BAŞPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Terörizmin finansmanının önlenmesi terörizmin varlığını sürdürebilme kabiliyetini ciddi ölçüde baltalamaktadır. Uluslararası bir tehdit haline gelen terörizm ile uluslararası bir mücadele sürdürülebilmesi adına 20. yüzyılın sonlarına doğru çeşitli adımlar atılmıştır. Bu adımlardan birisi de 1999 tarihli Terörizmin Finansmanının Önlenmesine Dair Uluslararası Sözleşmenin hazırlanmasıdır. Sözleşme doğrultusunda birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de terörizmin finansmanı müstakil bir suç olarak düzenlenmiştir. Bu düzenleme 6415 sayılı Kanun'da yer almaktadır. 6415 sayılı Kanun terörizmin finansmanı suçuna ilişkin yeterli bir hukuki altyapı sunmuş olsa da mevcut düzenlemenin daha etkin ve kapsamlı bir hale getirilmesi mümkündür. Ayrıca ülkemiz hukukunda yer alan terör, terör suçu, terör örgütü gibi kavramların 6415 sayılı Kanun'un ruhu ile uyumlu şekilde yeniden tanımlanması faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Preventing the financing of terrorism seriously undermines the ability of terrorism to survive. Various steps were taken towards the end of the 20th century in order to continue an international struggle against terrorism, which has become an international threat. One of these steps is the preparation of the International Convention for the Suppression of the Financing of Terrorism dated 1999. In line with the Convention, financing of terrorism has been regulated as a separate offence in Turkey as in many countries. This regulation is included in the Law No. 6415. Although Law No. 6415 provides a sufficient legal infrastructure for the offence of financing terrorism, it is possible to make the current regulation more effective and comprehensive. In addition, it would be beneficial to redefine the concepts such as terrorism, terrorist offence, terrorist organization, etc. in line with the spirit of Law No. 6415.