Türkiye'de 2000 yılından sonra uygulanan medya sansürünün güncel sanata etkileri
The effects of media censorship implemented in Turkey after 2000 on contemporary art
  1. Tez No: 827427
  2. Yazar: ALEYNA GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANIL ERTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Hayatımızın her yerinde kullandığımız ifadeler, hayatı yaşama anlayışlarımızın ve çeşitli kavramların çeşitli yollarla kısıtlandığı ve bunlara koruma adı verildiği sansür uygulaması hayatımızın her alanında karşımıza çıkmaktadır. İfade özgürlüğü ile çatışan sansür, sanatın gelişimi boyunca geçmişten günümüze sanat üzerinde önemini korumuştur. Yaşadığımız toplum, gelenek ve göreneklerimiz sansürün bir parçası gibi bizlerle her yere gelmiştir. İfade özgürlüğünün kısıtlanması sanatın gelişimini olumsuz etkilemiştir. İfade özgürlüğü kapsamında sadece ifadenin kendisi korunmayıp düşüncenin çeşitli ifade ediliş şekilleri de korunmaktadır. Bu ifade etme şekillerinden birisi de sanat eserleri olup sanat eserleri de ifade özgürlüğü kapsamında etkilenmektedir. Günlük yaşam ele alındığında, teknolojinin ve medyanın yaşantımızın en büyük parçası olduğunu söyleyebiliriz. Dijital dünyada gerek medya gerek sanat gerekse sosyal hayatımızı kaplayan bütün alanlarında sansür ile karşılaşmaktayız. Günümüz sanat içerisinde hala yerini koruyan sansür birçok alanda olduğu gibi geçmişten günümüze farklı alanlarda farklı amaçlarla sanatın yönünü değiştirmiştir. Dijital dünya içinde sıkça rastladığımız sansür kavramı kendini ön plana çıkararak sanatın özgürlüğüne de etki ettiği düşülmektedir. Bu çalışmada, sansürün nasıl ortaya çıktığı, neden uygulandığı, günlük yaşamımıza, sanata ve günlük yaşantımızın büyük parçası olan dijital medya hayatına etkisi, topluma yarattığı etkiler, ifade özgürlüğü ile ilgisi, özellikle de güncel sanat alanında verilen örnekler üzerinden, nasıl bir süreç içerisinde ilerlediği örnekler ile desteklenecektir.
Özet (Çeviri)
The censorship practice, in which the expressions we use everywhere in our lives, our understanding of living life and various concepts are restricted in various ways and called protection, is encountered in every aspect of our lives. Censorship, which conflicts with freedom of expression, has maintained its importance on art from past to present throughout the development of art. The society we live in, our traditions and customs have come everywhere with us like a part of censorship. Restriction of freedom of expression has negatively affected the development of art. Within the scope of freedom of expression, not only the expression itself is protected but also various ways of expression of thought. One of these forms of expression is works of art, and works of art are also affected within the scope of freedom of expression. Considering daily life, we can say that technology and media are the biggest part of our lives. In the digital world, we encounter censorship in all areas of media, art and social life. Censorship, which still maintains its place in today's art, has changed the direction of art for different purposes in different fields from the past to the present, as in many fields. The concept of censorship, which we frequently encounter in the digital world, is thought to affect the freedom of art by bringing itself to the forefront. In this study, how censorship emerged, why it is applied, its impact on our daily life, art and digital media life, which is a big part of our daily life, its effects on society, its relation with freedom of expression, especially through examples given in the field of contemporary art, how it progresses in a process will be supported by examples.