TMS 12 gelir vergileri standardı ile BOBİ FRS 23 gelir üzerinden alınan vergiler standardının karşılaştırılması: Borsa İstanbul'da işlem gören bir işletme örneği
A comparison of TMS 12 income taxes standard and BOBI FRS 23 taxes on income standard: The case of a listed company in Istanbul stock exchange
  1. Tez No: 827439
  2. Yazar: MEHMET FINDIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM SÖZBİLİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
İşletmelerin, faaliyetleri ve mali durumları hakkında sundukları finansal raporların ilgililer tarafından anlaşılır olması önemlidir. Küreselleşme ile birlikte işletmelerin faaliyet alanları ve/veya faaliyetleri ile ilgilenenler ülke sınırlarını aşmış, bu sebeple sundukları raporların tüm dünyada anlaşılır olmasının önemi de artmıştır. Sunulan finansal raporlar ile ilgili ortak bir dilin oluşturulması gereği sonucunda Uluslararası Muhasebe Standartları doğmuş ve bu standartların tüm dünyada kullanımının sağlanabilmesi için örgütler kurulmuştur. Ülkemizde muhasebe standartları ile yürürlükteki vergi kanunları arasında farklılıklar bulunmaktadır. Kanunlar, işletmelerin hazırladıkları finansal raporları vergi odakları olarak değerlendirmekte; muhasebe standartları ise işletmelerin mali durumunu daha gerçekçi bir şekilde sunma amacıyla hareket etmektedir. Çalışmada BOBİ FRS 23 Gelir Üzerinden Alınan Vergiler standardı ile TMS 12 Gelir Vergileri standardının maddeleri karşılaştırılmış ve bu iki standart arasında işletme büyüklüklerinin belirlenmesi haricinde belirgin bir fark olmadığı sonucuna varılmıştır. Bu fark haricinde iki standart birbiri ile genel olarak örtüşmektedir. Ayrıca çalışmamızın uygulama bölümünde Borsa İstanbul'da işlem gören bir işletmenin vergi kanunlarına göre hazırlanan tabloları ile standartlara göre gözden geçirilerek hazırlanan tablolarını karşılaştırarak farklılıkları meydana getiren olaylara yer verilmiştir. Çalışmanın sonucunda standartlara göre hazırlanan finansal tabloların gerçeği daha iyi yansıttığı sonucuna varılmıştır. Bu sebeple ülkemizde standartlara uyum konusuna daha fazla ağırlık verilmesi gerektiği düşünülmektedir. Standartlar işletmelerin mali yapısı hakkında daha gerçekçi bilgiler sunmasına hizmet etmektedir.
Özet (Çeviri)
It is important that the financial reports presented by businesses about their activities and financial situations are understandable by those concerned. With globalization, those interested in the fields of activity and/or activities of businesses have gone beyond country borders, and therefore the importance of the reports they present being understandable all over the world has increased. As a result of the need to create a common language regarding the financial reports presented, International Accounting Standards were born and organizations were established to ensure the use of these standards all over the world. There are differences between accounting standards and current tax laws in our country. Laws consider the financial reports prepared by businesses as tax centers; Accounting standards, on the other hand, aim to present the financial situation of businesses in a more realistic way. In the study, the articles of BOBİ FRS 23 Taxes on Income standard and TMS 12 Income Taxes standard were compared and it was concluded that there is no significant difference between these two standards except for the determination of business sizes. Apart from this difference, the two standards generally overlap with each other.In addition, in the application part of our study, the events that create the differences are included by comparing the tables prepared according to the tax laws of a company traded in Borsa Istanbul with the tables prepared by reviewing them according to the standards. As a result of the study, it was concluded that financial statements prepared according to standards reflect reality better. For this reason, it is thought that more emphasis should be placed on compliance with standards in our country. Standards serve to provide more realistic information about the financial structure of businesses.