Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran 18-65 yaş arası hastaların erişkin periyodik sağlık muayeneleri ve taramalar hakkında bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge levels of patients aged 18-65 applying to the family medicine clinics at Eskisehir Osmangazi University regarding adult periodic health examinations and screenings.
  1. Tez No: 827483
  2. Yazar: KÜRŞAT ŞAMİL KURU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, 1.6.2022-1.12.2022 tarihleri arasında çeşitli şikayetler ile polikliniğimize başvuran 255 hasta ile yapılmıştır. Hazırlanan anket formu, yüz yüze görüşme yöntemi ile doldurularak veriler toplanmış; bu sayede katılımcıların erişkin periyodik sağlık muayeneleri ve taramalar hakkındaki bilgi düzeylerini değerlendirmek ve bilgi düzeylerinin sosyodemografik özellikleriyle ilişkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Katılımcıların %61,6'sı (n=157) kadın, %38,4'ü (n=98) erkek; yaş ortalamaları ise 31,5±12,3 olarak bulundu. Katılımcıların %87,8'inin (n=224) kronik hastalığı bulunmazken, %12,2'sinin (n=31) kronik hastalığı bulunmaktaydı. Katılımcıların %32,2'si (n=82) sigara; %35,7'si (n=91) ise alkol kullanıyordu. Katılımcıların toplam bilgi düzeyi puanı ortalaması 14,3±3,0 bulundu. Lise ve altında öğrenim düzeyine sahip olanlar katılımcıların %21,2'sini (n=54) oluştururken, üniversite ve üstünde bu oran %78,8 (n=201) idi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 255 patients who presented to our clinic with various complaints between 1.6.2022 and 1.12.2022. The prepared survey form was filled out through face-to-face interviews to collect data, aiming to assess participants' knowledge levels about adult periodic health examination and screenings and reveal the relationship between their knowledge levels and sociodemographic characteristics. Of the participants, 61.6% (n=157) were female, 38.4% (n=98) were male, and the mean age was found to be 31.5±12.3. While 87.8% (n=224) of the participants had no chronic illness, 12.2% (n=31) had a chronic illness. Among the participants, 32.2% (n=82) were smokers, and 35.7% (n=91) consumed alcohol. The mean total knowledge level score of the participants was found to be 14.3±3.0. While participants with a high school education or below constituted 21.2% (n=54), those with a university education or above accounted for 78.8% (n=201).