Esogü Tıp Fakültesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran 18-65 yaş arası hastalarda covid-19 hastalığı hakkındaki bilgi düzeyinin covid-19 aşı tercihine ve aşılanma durumuna etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of the level of knowledge about COVİD-19 disease on COVİD-19 vaccine preference and vaccination status in patients aged 18-65 who applied to esogü Medical Faculty Family Medicine outpatient clinics
  1. Tez No: 827165
  2. Yazar: ENES ÖZDİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Koronavirüs hastalığı 2019 yılının aralık ayından beri hayatımıza giren ve pandemiye dönüşen, yaşantımızı birçok yönüyle etkileyen başta solunum yollarımız olmak üzere vücudumuzdaki birçok organ ve sistemlere zarar verebilen viral kaynaklı bir hastalıktır. Covid-19 pandemisi süreci içerisinde daha net verilerin elde edilmesi ile ve hastalık hakkında bilgi düzeyimizin daha da artması ile başta aşılar olmak üzere toplumsal korunma önlemleri açısından birçok başarılı çalışma yapılmıştır. Çalışmamızdaki amacımız 18-65 yaş arası hastalarda Covid-19 hastalığı hakkındaki bilgi düzeyinin ve sosyodemografik özelliklerin Covid-19 aşı tercihine ve aşılanma durumuna etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın anket formu, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine 01.06.2022-30.09.2022 tarihleri arasında başvuran 18-65 yaş arası 207 hastaya yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. Çalışmamızda, yaşı farklı olanlar arasında COVID-19 Bilgi Skoru bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmaktadır. Yaşı 31-40 olanlarda COVID-19 Bilgi Skoru en yüksek (26,35), 41 ve üstü olanlarda en düşük saptanmıştır (24,24). Katılımcıların COVID-19 enfeksiyonu geçirme durumu, 1.2. ve 3.doz aşı olma durumu farklı olanlar arasında, COVID-19 Bilgi Skoru bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamaktadır. Katılımcıların 3 Doz COVID-19 aşısı olma durumu ile çalışma durumu arasında istatistiksel anlamlı ilişki saptanmıştır. Çalışmamız, COVID-19 salgınını gelecek perspektifinde düşündüğümüzde, hastalık hakkında bilgilendirmenin ve aşılamanın hangi stratejiler kullanılarak toplumda yaygınlaştırılması gerektiği hakkında fikir vermektedir.
Özet (Çeviri)
Coronavirus disease is a viral disease that has entered our lives since December 2019 and turned into a pandemic, affecting many aspects of our lives, and can damage many organs and systems in our body, especially our respiratory tract. Many successful studies have been carried out in terms of social protection measures, especially vaccines, with the acquisition of clearer data during the Covid-19 pandemic process and the increase in our level of knowledge about the disease. Our aim in our study is to examine the effect of knowledge level and sociodemographic characteristics on Covid-19 disease in patients aged between 18-65 years on Covid-19 vaccine preference and vaccination status. The survey form of the research was applied to 207 patients aged between 18-65 years who applied to Eskisehir Osmangazi University Health Practice and Research Hospital Family Medicine Polyclinics between 01.06.2022 and 30.09.2022 by face-to-face interview method. In our study, there is a statistically significant difference in terms of COVID-19 Knowledge Score among those of different ages. The highest COVID-19 Knowledge Score was found in those aged 31-40 years (26.35), and the lowest in those aged 41 and over (24.24). There is no statistically significant difference in terms of the COVID-19 Knowledge Score between the participants whose COVID-19 infection status is different from the 1st, 2nd and 3rd dose vaccination status. A statistically significant relationship was found between the 3 doses of COVID-19 vaccine and the working status of the participants. When we consider the COVID-19 epidemic in the perspective of the future, our study gives an idea about which strategies should be used to spread information about the disease and vaccination in the society.