Assesment of the educational structure in the department of statistics at METU
ODTÜ İstatistik Bölümündeki eğitim yapısının değerlendirilmesi
- Tez No: 82750
- Danışmanlar: ÖMER GÜCELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
oz ODTÜ İSTATİSTİK BÖLÜMÜNDEKİ EĞİTİM YAPISININ DEĞERLENDİRİLMESİ SAZAK, Hakan Savaş Yüksek Lisans, İstatistik Bölümü Tez Yöneticisi : Öğr. Gör. Ömer GÜCELİOĞLU Eylül 1999, 141 sayfa Eğitim kurumlarındaki eğitim değerlendirme faaliyetleri çoğunlukla öğrenciler, öğretmenler, idareciler, mezunlar ve işverenler gibi çeşitli gruplara uygulanan anketler aracılığıyla yürütülmektedir. Bu tür anketlerdeki çoğu soru sıralı kategorilere sahiptir. Bu anketlerdeki soruların arasındaki sebep-sonuç ilişkilerinin analizinde bu tip soruların nicel yapılarından istifade etmek çok önemlidir. Loglineer modeller olarak adlandırılan, istatistiksel tekniklerin özel bir sınıfı, kategorik veri analizi için kullanılmaktadır. Loglineer modeller, çoklu çapraz tablolardaki değişkenlerin arasındaki ilişkileri analiz etme şansı verirler. Sıralı loglineer modeller sıralı kategorilere sahip değişkenlerin analizinde kullamlmaktadrr. Sıralı loglineer modeller değişkenler arası ilişkilerin açıklanmasında bölgesel nispeti ihtimal oranlarını kullanırlar. Bu da, sebep-sonuç ilişkilerinin daha kolay ve etkili anlatımım sağlar.Bu çalışmanın amacı ODTÜ İstatistik Bölümündeki eğitim yapısının değerlendirilmesidir. Bu çalışmada İstatistik Bölümünün ve 1998-1999 Güz döneminde İstatistik Bölümünde verilen zorunlu derslerin değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmanın sonuçlan gösteriyor ki, ODTÜ İstatistik Bölümünde öğretim üyesi sayısı ve lisans programındaki toplam ders sayısı arttırılmalı ve müfredat programı yeniden yapılandırılmalıdır. Ayrıca ODTÜ İstatistik Bölümü öğrencileri, gerçek hayat verilerinin istatistik metotları ile analizinde yönlendirilmeye ihtiyaç duymaktadırlar. Anahtar Kelimeler : Değerlendirme, sıralı kategoriler, loglineer modeller, sıralı loglineer modeller, bölgesel nispeti ihtimal oram. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ASSESSMENT OF THE EDUCATIONAL STRUCTURE IN THE DEPARTMENT OF STATISTICS AT METU SAZAK, Hakan Savaş M. S., Department of Statistics Supervisor : Inst. Ömer GÜCELİOGLU September 1999, 141 pages The educational assessment activities in educational institutions are mostly done through the questionnaires conducted on various groups of people like students, instructors, administrators, graduates or employers. Most of the questions in such questionnaires have ordered categories. For analyzing cause- effect relationships between the questions in the questionnaires, it is very crucial to utilize the quantitative nature of such questions. A special class of statistical techniques, called loglinear models, is used for analyzing categorical data. Loglinear models give the chance to analyze the relationships among the variables in multi-way crosstabulations. Ordinal loglinear models are used in the analysis of variables which have ordered categories. Ordinal loglinear models use the local odds ratios in the interpretation of the associations between the variables. This provides easier and more effective interpretation of the cause-effect relationships. HIThe aim of this study is the assessment of the educational structure in the Department of Statistics at METU. In this study, the assessment of the Department of Statistics and the evaluation of the must courses offered in 1998- 1999 Autumn semester in the Department of Statistics are done. The results of the study show that in the Department of Statistics at METU, the instructor number and the total course number in the undergraduate program should be increased and the curriculum should be reconstructed. Additionally, the students of the Department of Statistics at METU need to be directed in the analysis of real life data by statistical methods. Keywords : Assessment, ordered categories, loglinear models, ordinal loglinear models, local odds ratio. IV