Farklı dozlarda uygulanan kimyasal ve organomineral gübrelerin fasulye'de (Phaseolus vulgaris L.) verim ve verim ögeleri üzerine etkileri
The effect of chemical and organomineral fertilizer applied at different doses on the yield and yield components of bean (Phaseolus vulgaris L.)
- Tez No: 827563
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL KAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tahıllar ve Yemeklik Baklagiller Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Deneme 2022 yılında, farklı dozlarda (3, 6, 9 ve 12 kg/da) uygulanan organomineral ve kimyasal gübrelerin fasulyede verim ve verim ögelerine olan etkisini belirlemek amacıyla Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Ziraat Fakültesi deneme arazilerinde yürütülmüştür. Araştırmada, çıkış süresi, çıkıştaki bitki sayısı, çiçeklenme süresi, bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, hasat olgunluğu süresi, bitkide dal sayısı, bitkide biyolojik verim, bitkide bakla sayısı, bitkide tane sayısı, bitkide tane verimi, biyolojik verim, tane verimi, hasat indeksi ve yüz tane ağırlığı incelenmiştir. Çalışmaya ilişkin verilerle yapılan varyans analiz sonucuna göre, farklı dozlarda uygulanan kimyasal ve orgonomineral gübreler kontrol parsellerine göre verim ve verim ögelerinde önemli derecede artış sağlamıştır. Araştırmada en iyi sonuçlar yüksek gübre dozlarında tespit edilmiştir. İncelediğimiz özelliklerden bitki boyu ve ilk bakla yüksekliğine organomineral gübre kullanımı belirgin bir şekilde olumlu yönde etki etmiştir. Tane verimi, bitkide tane verimi, bitkide tane sayısı, biyolojik verim, bitkide biyolojik verim, bitkide dal sayısı, çiçeklenme süresi, hasat olgunluğu özelliklerinde kimyasal gübre ile organomineral gübre aynı grupta yer almıştır. Sonuç olarak, toprağın fiziksel, kimyasal ve verimliliğine olan katkıları da göz önüne alınarak fasulyede 12 kg/da organomineral gübre uygulamasının uygun olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out at the experimental fields of Eskişehir Osmangazi University Faculty of Agriculture in 2022 in order to determine the effect of organomineral and chemical fertilizers applied at different doses (3, 6, 9 and 12 kg/da) on yield and yield components of common bean. Time to emergence, number of plants at emergence, flowering period, plant height, first pod height, harvest maturity period, number ofbranches per plant, biological yield per plant, number of pods per plant, number of seeds per plant, seed yield per plant, biological yield, grain yield, harvest index, and hundred seed weight were investigated in the experiment. According to the results of the variance analysis, chemical and organomineral fertilizer caused a significant increase in yield and yield components compared to the control plots. The best results were found at high fertilizer doses in the experiment. Organomineral fertilizer had a significant positive effect on plant height and first pod height. Chemical fertilizer gave good results in terms of number of seeds per plant, grain yield per plant, biological yield, seed yield, biological yield per plant, number of branches, flowering period, harvest maturity, and pod setting time. However, chemical fertilizers and organomineral fertilizers were in the same statistical group. In conclusion; it can be said that 12 kg/da of organomineral fertilizer application in beans is appropriate due to its contribution to the physical, chemical and fertility of the soil.