Ne-nerede-ne zaman bellek testinin (3n bellek testi) Türkçe adaptasyonu, standardizasyon çalışması
Turkish adaptation and standardization of what-where-when memory test
- Tez No: 827592
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HAKAN GÜRVİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Geleneksel nöropsikolojik testler, episodik belleği kelime listeleri ve şekiller ezberletilerek değerlendirmekte ve episodik belleğin zaman ve mekân boyutlarını da içeren fenomenolojik bağlamsal yapısını ihmal etmektedir. Bu bileşenleri de içeren bir test olan 3N testinin Türk popülasyonunda standardizasyonunu yaptığımız bu çalışma ile bu ihmalin giderilmesi amaçlanmaktadır. Araştırmaya dahil edilen 100 katılımcıdan 4 kişinin verileri uç değer olması nedeniyle çıkarılmıştır. Kalan 49'u kadın 96 katılımcı 18-32 (n=33), 33-52 (n=32) ve 52-72 yaş (n=31) şeklinde gruplandırılmıştır. Katılımcıların tümü yüksek eğitimlidir. MANOVA, 3N testinin alt skorları olan Nerede ve Ne-Nerede skorlarında 18-32 yaş grubunun 52-72 yaş grubundan anlamlı derecede yüksek performans gösterdiğini ortaya koymuştur. Diğer alt skorlarda ve cinsiyetler arasında anlamlı bir farklılık görülmemiştir. 3N test sonuçlarını yordayan etkenleri belirlemek amacıyla geriye dönük eliminasyonlu regresyon analizleri yapılmış, çizgi yönü belirleme testi ve California sözel öğrenme testi öğrenme skoru anlamlı yordayıcılar olarak belirmiştir. Bu iki skora ek olarak yüz tanıma testi ve ACE-R toplam skoru 3N testi ile pozitif korelasyon göstermiştir. Çalışma sonucunda elde edilen ham veriler standart değerleriyle birlikte sunulmuştur. Bulgularımız 3N Testi ile değerlendirilen episodik belleğin zamansal değil sadece mekânsal bileşenlerinde yaşla birlikte bir negatif değişikliğin olduğunu ve 3N-Testinin sözel öğrenmenin yanı sıra görsel mekânsal beceriler ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu bulgular, gelişimsel olarak daha düşük görsel-mekansal becerilere sahip olan bireylerde yaşın etkisinin daha belirgin olabileceğini düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
The traditional neuropsychological tests evaluate episodic memory by memorizing word lists and shapes, neglecting the phenomenological contextual structure that includes the time and space dimensions of recollection. The aim of this study is to address this neglect by standardizing the 3W test, which includes these components, into the Turkish population. Data from 96 participants were grouped as follows: 18-33 years (n=33), 34-52 years (n=32), and 53-72 years (n=31). A total of 47 males and 49 females participated in the analysis. All participants had a higher education. 18-33 age group performed significantly better than the 53-72 age group in the 2 sub-scores of the 3W test related to spatial component, namely“Where”and“What-Where.”No significant difference was observed in the other sub-scores and between genders. Regression analyses were conducted to determine the predictors for the performance. A visual-spatial functioning (VSF) test the BLO and a score from a classical memory test the CVLT were significant predictors. In addition to these two scores, positive correlations were found between the total score of the general cognitive screening test ACE-R. The raw data obtained from the study are presented together with their standardized values. Our findings indicate that there is a negative change in the spatial components of episodic memory with age, but not in the temporal components. The 3W test is related to the CVLT-TS, a classical memory score. The relationship with BLO, along with the finding that the changing sub-scores are also related to the spatial component, suggests that the effect of age may be more pronounced in individuals with developmental lower VSF.