Substrat tümleşik dalga kılavuzu temelli çift bantlı anten tasarımı
Substrate integrated waveguide based dual band antenna
- Tez No: 827607
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektromanyetik Alanlar ve Mikrodalga Tekniği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte son yıllarda kablosuz haberleşmenin önemi artmaktadır. Her alanda olduğu gibi kablosuz haberleşmedeki bu artış farklı teknolojilerin kullanılmasına olanak sağlamıştır. Günümüzde 4G haberleşme sistemi ne kadar yaygın olsa da hızı ve verimi daha yüksek olan 5G haberleşme sistemi hayatımızda önemli bir rol oynamaktadır. Mevcut olan altyapı ve haberleşme sistemlerinin olanağı doğrultusunda hem 4G hem de 5G haberleşme teknolojisi kullanılabilmektedir. Bu tezde, 4G ve 5G haberleşme sistemlerin çalışma frekanslarda aynı anda çalışabilecek çift bantlı anten tasarımı ve analizi gerçekleştirilmiştir. Tasarımda Substrat Tümleşik Dalga Kılavuzu – Substrated Integrated Waveguide (SIW) ve Slot teknolojisi kullanılmıştır. Bu teknolojiler sayesinde iki farklı frekansta çalışabilen yüksek verimli ve diğer teknolojilere kıyasla daha küçük boyutlara sahip anten tasarımı gerçekleştirilmiştir. Anten tasarımı, optimizasyonu ve simülasyonu için CST Microwave Studio kullanılmıştır. Bu tasarım, günümüz teknolojisinde yer alan tüm 4G ve 5G tabanlı sistemlerde kullanılabilir. Simülasyon ve analiz sonuçları karşılaştırılarak en optimum sonuç elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, the importance of wireless communication has increased in recent years. As in all areas, this increase in wireless communication has allowed for the use of different technologies. Although the 4G communication system is widespread today, the 5G communication system, which is faster and more efficient, plays an important role in our lives. Both 4G and 5G communication technologies can be used in accordance with the opportunities provided by the existing infrastructure and communication systems. In this thesis, a dual-band antenna design and analysis that can operate at the same time in the operating frequencies of 4G and 5G communication systems have been realized. Substrate Integrated Waveguide (SIW) and Slot technologies were used in the design. Thanks to these technologies, a high-efficiency antenna design that can operate at two different frequencies and has smaller dimensions compared to other technologies has been achieved. CST Microwave Studio was used for antenna design, optimization, and simulation. This design can be used in all 4G and 5G-based systems available in today's technology. The simulation and analysis results were compared, and the most optimal result was obtained.