Yeni indol türevlerinin sentezi ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis of new indole derivatives and investigation of their biological activities
- Tez No: 288832
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN NACAK BAYTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yapılan bu çalışmada, yeni 2 adet 4-Benzil/fenil-2-[(1-metil-1-H-indol-2-il)karbonil]hidrazin karbotiyoamit, 2 adet 4-Benzil/fenil-3-[(1-metil-1-H-indol-2-il)-1H-1,2,4-triazol-5(4H)-tiyon ve 16 adet 2-[4-Benzil/fenil-5-(sübstitüe-benziltiyo)-4H-1,2,4-triazol-3-il]-1-metil-1H-indol türevi bileşik sentezlenmiştir. Sentezi yapılan bileşiklerin yapıları, IR, HRMS, 1H-NMR spektrumları ve elementel analiz ile aydınlatılmıştır. Bileşiklerin kimyasal yapıları ve fiziksel özellikleri Tablo 2'de verilmiştir.4-Benzil/fenil-3-[(1-metil-1-H-indol-2-il)-1H-1,2,4-triazol-5(4H)-tiyon ve 2-[4-Benzil/fenil-5-(sübstitüe-benziltiyo)-4H-1,2,4-triazol-3-il]-1-metil-1H-indol türevlerinin antimikrobiyal aktiviteleri araştırılmıştır.Sentezlenen bileşiklerin antimikrobiyal aktivite tayini Mikrobroth dilüsyon metodu kullanılarak belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, bileşiklerin Gentamisin ve Flukonazol ile karşılaştırıldığında aktivite göstermediği gözlenmiştir. Sentezlenen bileşikler kendi içerisinde değerlendirildiğinde ise Bileşik 15'in test edilen tüm mikroorganizmalara karşı etkinlik gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, new two 4-Benzyl/phenyl-2-[(1-methyl-1-H-indole-2-yl)carbonyl]hydrazine carbothioamide, two 4-Benzyl/phenyl-3-[(1-methyl-1-H-indole-2-yl)-1H-1,2,4-triazole-5(4H)-thion and sixteen 2-[4-Benzyl/phenyl-5-(substituted-benzylthio)-4H-1,2,4-triazole-3-yl]-1-methyl-1H-indole derivatives were synthesized. The chemical structures of the compounds synthesized have been confirmed by IR, HRMS, 1H-NMR spectral data and elemental analysis. The chemical structures and physical properties of the compounds were given in Table 2.The antimicrobial activities of 4-Benzyl/phenyl-3-[(1-methyl-1-H-indole-2-yl)-1H-1,2,4-triazole-5(4H)-thion and 2-[4-Benzyl/phenyl-5-(substituted-benzylthio)-4H-1,2,4-triazole-3-yl]-1-methyl-1H-indole derivatives have been investigated.Antimicrobial activity of synthesized compounds were tested using Microbroth dilution method. According to the results, compounds have not shown activity compared with Gentamicin and Fluconazole. Among the compounds synthesized, Compound 15 has slightly shown antimicrobial activity against all test microorganisms.