Transcriptome profile analysis of tail adipose tissues from two fat-tailed sheep breeds
İki yağlı kuyruklu koyun ırkında kuyruk yağı dokularının transkriptom profil analizi
- Tez No: 827735
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT KALİBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Hayvancılık dünyasında evcil koyunlar veya Ovis koçları et, süt ve yün sağlama yetenekleri nedeniyle en önemli türlerden biridir. Bu çalışma, iki farklı yağlı kuyruklu koyun cinsinin (Akkaraman ve Morkaraman) kuyruk yağ dokularının transkriptom profilini analiz etmek için yürütülülmüştür. Çalışmaya 8 ila 10 aylık yaşları arasındaki altı erkek koyun (her cinsten üç koyun) dahil edildi. Örnekler Şanlıurfa'daki ticari bir mezbahadan alınmış ve test gününe kadar -180 °C'de nitrojen kabında saklanmıştır. Genom dizileme analizi, kontrol grubu (A) ile deney grubu (M) arasında 6230 değişmeyen gen, ekspresyonu artan 319 gen ve ekspresyonu azalan 306 gen olduğunu ortaya çıkardı. İki grup, genlerin düzenlenmesinde farklılıklar gösterdi; her cinsten bireyler farklı şekilde düzenlendi. Analiz, ekspresyonda önemli farklılıklar gösteren on adet gen tanımladı: B3GALNT1, LDHD, SLC16A2, HSD17B13, N4BP2L1, SLC25A33, PRG4, MVD, TMEM43 ve LOC102172952 genleri. Çalışma aynı zamanda iki grup arasında farklı şekilde ifade edilen genlerin yolunu belirledi ve genleri, ontolojileri ve yolları istatistiksel olarak karşılaştırdı. Sonuçlar önemli bir değişkenlik gösterdi; bu, her iki cinsin kuyruk yağı dokularının RNA dizilişinin transkriptom profillerinin, koyunların yağ birikimini ve et kalitesini daha iyi anlamaya yardımcı olabileceğini gösterdi. Genel olarak bu çalışma, farklı koyun cinslerinde yağ dokusu gen ekspresyonuna ilişkin değerli bilgiler sağladı ve bu alanda gelecekteki araştırmalar için potansiyel önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In the world of livestock production, domestic sheep (Ovis aries), are one of the most important species due to their ability to provide meat, milk, and wool. This study was conducted to analyze the transcriptome profile of tail adipose tissues from two different breeds of fat-tailed sheep: Akkaraman and Morkaraman. The study involved six male sheep (three from each breed) between the ages of 8 and 10 months. Samples were obtained from a commercial slaughterhouse in Şanlıurfa and stored in a nitrogen container at -180 °C until the test day. The genome sequencing analysis revealed that there were 6230 unchanging genes, 319 genes that increased in expression, and 306 genes that decreased in expression between the control group (A) and experimental group (M). The two groups showed differences in the regulation of genes, with individuals from each breed being differently regulated. The analysis identified ten genes that showed significant differences in expression: B3GALNT1, LDHD, SLC16A2, HSD17B13, N4BP2L1, SLC25A33, PRG4, MVD, TMEM43, and LOC102172952 genes. The study also determined the pathway of differentially expressed genes between the two groups and statistically compared the genes, ontologies, and pathways. The results showed a significant variability, indicating that the transcriptome profiles of RNA-sequencing of tail fat tissues from both breeds can help better understand fat deposition and meat quality of sheep. Overall, this study provides valuable insights into adipose tissue gene expression in different breeds of sheep and has potential for future research in this area.