Akıllı kent perspektifinde belediyeler: Çorum Belediyesi'nde akıllı kent uygulamaları
Municipalities in smart city perspective: Smart city applications in Çorum Municipality
  1. Tez No: 827737
  2. Yazar: DENİZ BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKÇAKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
Günümüzde kentler, her geçen gün birer cazibe merkezi haline gelmekte ve hızlı ve düzensiz bir şekilde nüfusları artmaktadır. Bu durum sonucunda meydana gelen sorunları çözmek ve her geçen gün baş döndürücü bir hızla gelişen bilgi iletişim teknolojilerine bağlı olarak değişen ihtiyaç ve taleplere karşılık vermek için kentler yeni arayışlara girmiştir. Bu arayışlar sonucunda ortaya birçok farklı yeni kent yaklaşımları ve formları ortaya çıkmıştır. Bu kent modellerinden biri ise akıllı kentlerdir. Bu çalışmanın konusu da akıllı kent perspektifi ile akıllı kentleri pratikte kuran en temel aktörlerden biri olan belediyeleri incelemektir. Bilgi iletişim teknolojileri her geçen gün gelişmekte, her yeni günde yeni bir teknolojik gelişme ile karşı karşıya kalınmaktadır. Teknolojik gelişmeler belirli alanları belirli yerleri değil tüm Dünyayı ve yaşamın her alanını derinden ve doğrudan etkilemektedir. Bu etkilenme genellikle değişim ve dönüşüm süreci olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişilerin günlük yaşantıları, algıları, alışkanlıkları, beklentileri, ihtiyaçları ve daha birçok büyük bir değişime uğraşmış ve dönüşmüştür. Bilgi iletişim teknolojilerini beraberinde getirdiği bu değişim ve dönüşüm sürecinden sakinlerinden oluşan kentlerde nasibini almış ve bu değişim ve dönüşüm sürecine girmiştir. Topyekûn büyük bir değişim ve dönüşüm süreci olan bu dönemde kentte, sorunlar- sorunların çözümleri, kentsel hizmetler- kentsel hizmet sunum şekilleri, kent sakinlerinin ihtiyaç, talep ve beklentileri kısaca kente dair neredeyse her şey bu sürece dahil olmuştur. Çalışmada bu süreçte değişim ve dönüşümü dönemin getirdiği ve gerektirdiği bilgi iletişim teknolojilerini kullanan kentler olan akıllı kentler, akıllı kent ve belediye ilişkisi, bu ilişkinin somut örnekleri olması açısından örnek kentler incelenmiştir. Ardından Çorum kentinin akıllı kent olma yolculuğuna katkı sağlayacak bir akıllı kent uygulama önerisinde bulunulmaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, cities are becoming a center of attraction day by day and their population is increasing rapidly and irregularly. Cities have sought new ways to solve the problems that arise as a result of the increasing population and to respond to the changing needs and demands depending on the information and communication technologies that are developing at a dizzying pace. As a result of these searches, many different new urban approaches and forms have emerged. One of these city models is smart cities. The subject of this study is to examine municipality, which are one of the main actors that establish smart cities in practice, with a smart city perspective. Information and communication technologies are developing day by day, and a new technological development is encountered every day. Technological developments affect not only certain areas, but also the whole world and all areas of life deeply and directly. This influence is generally seen as a process of change and transformation. People's daily lives, perceptions, habits, expectations, needs and many more have dealt with and transformed into a great change. Cities consisting of residents have had their share from this change and transformation process brought about by information and communication technologies and have entered this process of change and transformation. In this period, which is a major change and transformation process, in the city, problems - solutions to problems, urban services - forms of urban service delivery, needs, demands and expectations of the inhabitants of the city, in short, almost everything about the city has been included in this process. In this study, smart cities, which are cities that use the information and communication technologies that the change and transformation brought and required by the period, the relationship between smart city and municipality, and sample cities are examined in terms of being concrete examples of this relationship. Then, a smart city model proposal was tried to be made that will contribute to the journey of Çorum city to become a smart city.