Pinokyo öyküsünün animasyon tekniği kullanılarak öğretimi
Teaching with animation technique story of Pinocchio
- Tez No: 418161
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, ilkokul 4. Sınıf Türkçe dersinde okutulan Pinokyo öyküsünün, görüntülerinin animasyon tekniği ile yeniden kurgulanmış halinin, geleneksel anlatım yöntemi ile karşılaştırılarak; iki öğretim yönteminin arasında anlamlı bir fark olup olmadığına bakılmıştır. Araştırmada, ön test – son test kontrol gruplu deneysel yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Milli Zafer İlkokulu 4. Sınıflarında okumakta olan 377 öğrenci oluşturmaktadır. Amaçlı örnekleme tekniği kullanılarak 132 öğrenci örneklemi oluşturmaktadır. İlkokul 4. Sınıf Türkçe kitabındaki Pinokyo öyküsü, cut-out tekiniğiyle bir animasyonu hazırlanmıştır. Hazırlanan animasyon, öğrencilere izletilerek öğretim yöntemi olarak uygulanmıştır. Ön-test, Son-test, Hatırlatma düzeyinin ölçme değerlendirmeleri ve analizi SPSS programı ile yapılmıştır. İstatistiksel analizler IBMSPSS Statistics Version.22 for MacOsX programında gerçekleştirilmiştir ve aşağıdaki bulgular elde edilmiştir. 1. Kontrol grubuna uygulanan soruların sonuçları karşılaştırıldığında kontrol grubunun sonuçlarında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. 2. Deney grubunun sorularının sonuçlarını karşılaştırıldığında deney grubunun sonuçlarının lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. 3. Deney ve kontrol grubu sorularının sonuçları karşılaştırıldığında deney grubundaki öğrencilerin daha büyük bir gelişme kaydettiği görülmüştür. Tezde kullandığımız animasyon yöntemi tekniği hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse; Her bir karedeki hareketsiz cisimleri ya da resimleri izleyiciye hareketi hissettirecek şekilde kurgulayarak çekimini yapmaya animasyon (canlandırma sineması) denir. Animasyonları oluşturan en küçük birim frame yani kare olup resim kareleri hızlı bir şekilde peş peşe oynatılarak animasyon elde edilmiştir (Küçükali, Çakır ve Bülbül, 1998; akt, Öztürk,2014) Animasyon, anlık görüntülerin seri olarak işlenmesiyle elde edilen hareketli görüntüyü tanımlamaktadır. Eskiden kağıt üzerine çizilen resimlerin hızlı bir şekilde hareketlendirerek veya çember içerisinde döndürülerek görüntüsü elde edilmekteydi. Bununla birlikte günümüz teknolojisi ile, hareketli görüntüyü vektörel ve piksel tabanlı olarak çizimlerin görüntüsü yapılabilmektedir. Bu kurguda, saniyede 24 kareye eşit gelecek şekilde çizilerek elde edilen 3 boyutlu görüntüler ve 2 boyutlu animasyon tekniğiyle, 12 kareye uygun gelecek şekilde çizilerek yapılmaktadır. Animasyon teknikleri 3B, 2B, Stop-motion, Cut-out ..vb. olarak kategorize edilmektedir. Cut–out animasyon tekniği kağıt, karton, kumaş , fotoğraf vb. gibi nesnelerin kesilip birleştirilmesiyle oluşturulan modellerin hareketleri tek tek görüntüleri çekilerek oluşturulur. Dijital ortamlarda bu işlem yardımcı programlar ile yapılan ya da aktarılan görüntüler animasyonu oluşturur. Bu araştırmanın temelini oluşturan Pinokyo öyküsü ilkokul 4. Sınıf Türkçe dersinde, öğrencilere 2 ders saatinde gösterilen bir konudur. Bu öykü animasyon tekniği kullanılarak bilgisayar ortamında hazırlanmıştır. Bu araştırmada, Pinokyo öyküsünün animasyonunu izleyen deney sınıflar ile geleneksel yöntemle dersleri işleyen kontrol sınıflarının arasındaki akademik başarıları incelenmiştir.Yapılan analizler sonucunda; Animasyon izletilerek anlatılan öğretim yönteminin, öğrencilerin akademik başarıları üzerine olumlu etkilerinin olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Animasyon , Çizgifilm , Pinokyo Öyküsü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to present; in the primary education 4th grade Turkish lesson“Pinocchio Story”scenes reanimated with cutout animation technique to reveal studied among classic expressions method with comparison effectiveness.First of all, the study is the randomized pretest – posttest control group design. The purposeful sampling studying group is made up of 132 who in 377 fourth grade school students in Eskişehir Millizafer Primary School belongs to Eskişehir directorate of national education. Secondary, in the primary education 4th grade Turkish lesson reanimated Pinocchio story has been ready. The animation has watched by the students to teach this method. Pretest, posttest, protest make assessment and evaluation , analyzed with SPSS program. The below findings and statistical analyses obtained were based on IBM SPSS Version 22 for Mac Os X. 1.The result of the control groups study reveals has found positive. 2.The result of the experimental groups study reveals has found positive. 3.The result of between Control and experimental groups has found the experimental groups have high positive. Information about the animation techniques in this thesis; Animation, each stable scenes, objects or pictures fictionalized and feel motional by watchers. Consecutive frames are moving rapid smallest unit displayed to animation (Öztürk 2014).Animation is the process of creating the motion change by means of the rapid display. Before animation created by drown pictures on the paper moved rapid or turned display circle. At the present time the technology can do it with pixel or vector pictures. Images displayed 3D in a rapid succession, usually 24 frames per second but in 2D just 12 frames per second.Categorized animation techniques are 2D, 3D, stop-motion, cut-out ..etc. Cut-out animation is a techniques for producing animation using papers, stiff fabric, card, photographs ..etc. Produced using computers, with scanned images taking the place of physically cut materials. This study based on“Pinocchio Story”is 2 hours study in the primary education 4th grade Turkish lesson's book. The animation created with the aid of computer. In this thesis study, researched academically result to experimental groups watched animation between control groups listened classical education technique.As a result of the analysis it has observed that teaching with animation techniques has positive effects on the students' academic success. Keywords : Animation, Cartoon, Pinocchio, Turkish Lesson.